İngiltere’de Bulunan Tapınaklar İmparator Nero’nun Kibir Projesi Olabilir

Araştırmacılar, Hampshire’da bulunan üç büyük Roma Tapınağının, Roma’nın kötü şöhretli imparatoru Nero ile bağlantılı olduğunu açıkladı.

Silchester’da arkeologlar tarafından bir Hampshire çiftlik bahçesinde açığa çıkarılan tapınak alanının hava görünümü. F: University of Reading

Oldukça büyük bir dini kompleks olarak düşünülen Silchester ismindeki küçük kasabada bulunan alandaki ilk çalışmalar Viktorya döneminden beri aralıklarla inceleniyor.

Calleva isimli bu alandaki tapınakların hangi imparator döneminde yapıldığı ise önemli bir soru işareti olarak uzun bir süredir araştırmacıları meşgul ediyordu. Son yapılan çalışmalar ise bu kompleksin yapılışı hakkındaki bu önemli soruya cevap olabilecek ilk kanıtları ortaya çıkarmış durumda.

(Beklenmedik Şekilde Ölen 7 Roma İmparatoru)

Araştırmacılar, bu dini kompleksin Romanın kimileri için zalim ve saldırgan ama herkes için ünlü hükümdarı Nero tarafından yapıldığını düşünüyor.

Kiremit üzerinde bulundu

Nero ismi, alanda süren arkeolojik çalışmalar sırasında ritüel çukuru olduğu düşünülen bir çukur içindeki kiremit parçaları üzerinde tespit edildi. Arkeologların yüzyıldır devam eden uğraşlarını neredeyse bir sonuca bağlanması için bu kiremit parçalarının oldukça kritik olduğu söylenebilir.

Prof. Mike Fulford, “İngiltere’de Nero ismi ile damgalanmış yalnızca birkaç parça bulunmuştu. Bu yüzden bu bulgunun ortaya çıkması, çok sayıda kişi için heyecan vericiydi.  Bu bulgular, Nero’nun Silchester’ı, Roma’da da olduğu gibi kendi görkemini göstermek için abartılı yapılar yaptırabileceği bir ‘kibir projesi’ olarak gördüğü görüşünü destekliyor.” diyor.

Bir pişmiş toprak kap parçası üstünde Nero isminin yazılı bulunduğu ritüel çukuru. F: University of Reading

Araştırmacılar bu boyutlardaki yapıların, Roma’nın üzerinde hakimiyet kurduğu halklara karşı gücünü kanıtlayan bir durumda olduğunu söylüyor.

(Britanya’nın En Eski El Yazması Tabletleri Bulundu)

Tapınakların hangi tanrı adına yapıldığı ise bir başka soru işareti ve arkeologlar bu konu hakkında temel bazı fikirlere sahip olsalar da, kesin olarak bilinemiyor. Ortaya çıkarılan bazı bulgularda Roma savaş tanrısı Mars, Mısır tanrıçası Serapis ve İran güneş tanrısı Mithras’ın Kelt versiyonlarına rastlandı.

Nero bir zalim olarak biliniyor

Nero 13 yıllık hükümdarlık döneminde genel anlamda imparatorluğun en zalim despotlarından biri olarak anılıyor.

Özellikle Pagan inancına olan bağlılığı ve Roma Hıristiyanlarına karşı elindeki tüm siyasi gücü kullanması ile bilinen Nero, kendi dönemi içindeki zulümlere göre bile sıradışı bulunuyordu.

(Kudüs’te İmparator Nero’nun Betimlendiği Altın Sikke Bulundu)

Tüm bunların yanında bizler Nero’yu genellikle Roma’yı yakan hükümdar olarak bilmekteyiz. Tarihçiler için oldukça tartışmalı olan bu konu MS 64 yılında Domus Aurea (Altın Ev) adındaki dev sarayı inşa etmek için Roma’nın büyük bir bölümünü kendi elleriyle başlattığı bir yangınla yaktığı hikayeye dayanıyor.


Sputnik News. 24 Kasım 2017.

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login