Anavarza Antik Kenti’nde Hygieia ve Eros Heykeli Bulundu

Adana’daki Anavarza Antik Kenti’nde, sağlık tanrısı Asklepios’un kızlarından biri olan Hygieia’ya ait ve yanında aşk tanrısı Eros’un yer aldığı iki parça halinde heykel bulundu.

Milattan sonra 2. yüzyıldan itibaren Anadolu’nun en önemli metropollerinden biri olan, Roma, Bizans, Sasani ve Osmanlı medeniyetlerinin kültür izlerini barındıran Anavarza Antik Kenti’nde sürdürülen kazı çalışmalarında, ilk tespitlere göre sağlık tanrısı ve Asklepios’un kızlarından birine ait olduğu düşünülen ve yanında aşk tanrısı Eros’un yer aldığı iki parça halinde baş kısmı bulunmayan heykel gün yüzüne çıkarıldı.

(Adana’da Pati Adında Bir Kadına Ait 3500 Yıllık Mühür Bulundu)

2700 metrelik yol restore edilecek

Adana’nın Kozan ilçesinde yer alan ve 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine giren, 34 metre genişliğinde 2700 metre uzunluğundaki çift şeritli yolunun yanı sıra görkemli giriş kapısı, tiyatrosu ve surlarıyla dikkati çeken Anavarza Antik Kenti’nde kazılar sürüyor.

Adana Müze Müdürü Nedim Dervişoğlu, Kilikya’nın en önemli kentlerinden olan ve Anadolu’nun tarihteki en önemli metropollerinden Anavarza’da, 2013 yılından bu yana yürütülen kazılarda 34 metre genişliğinde, 2700 metre uzunluğunda olan çift şeritli yolda önümüzdeki günlerde restorasyon çalışmalarına başlanacağını söyledi.

Dervişoğlu, restorasyonla yolun düzenleneceğini ve burada bulunan sütunların ayağa kaldırılacağını belirtti.

(Adana Müze Kompleksi Açıldı)

Kazıların bilimsel danışmanı Yrd. Doç. Dr. Fatih Gülşen, Anavarza’nın yukarı ve aşağı kent olmak üzere iki bölümden oluştuğunu, yukarıda 1500 metre uzunlukta, her 70 metrede bir burç yapmak suretiyle 20 burçlu sur binasının, aşağıda ise bölgede çok önemli olan Zafer Takı’nın en dikkat çekici yapılardan olduğunu belirtti.

Antik kentte çok yer alan caddede önümüzdeki günlerde restorasyon çalışmalarının başlanacağını vurgulayan Gülşen, “Burada, 34 metre genişlikte, 2700 metre uzunluğunda, antik dünyanın en büyük ve tek duble caddesi yer alıyor. Bu caddede 2 metre aralıklarla sütunlar bulunuyor ve kentte yaklaşık 7.000 civarında sütun var. Bu caddenin restorasyonu yapılacak ve sütunlar ayağa kaldırılacak. Ayrıca cadde üzerinde iki meydan yer alıyor. Ayrıca antik kentte vahşi hayvanlı gösteriler için yapılmış amfitiyatro bulunuyor. Henüz amfitiyatroda kazılara başlanmadı.” dedi.

Heykeller bulundu

Helenistik dönemden başlayarak sürekli önemini koruyan Anavarza Antik Kenti’nin çift şeritli yolu, kalesi, surları, üç kemerli giriş kapısıyla çok önemli bir yer olduğunu vurgulayan Dervişoğlu, şöyle devam etti:

“Bu bölgede 2013 yılından bu yana kazılarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Bölgeden her an tarihe ışık tutacak önemli eserler çıkıyor. Anavarza’da bu yıl kazılarda Hygieia ve Eros heykeli açığa çıkarıldı. Kireç taşından yapılmış, Hygieia ve Eros heykelinin MS 3 ya da 4. yüzyıla ait olduğunu tahmin ediyoruz.”

(Adana’da 1700 Yıllık Yazıtlı Poseidon Mozaiği Bulundu)

“İki parça halinde bulduğumuz ve baş kısmı olmayan heykel toplam 1.68-1.75 santimetre civarında. Bu heykelin Anavarza’da çıkması önemli. Çünkü Roma döneminde orduda görev yapan ve yaptığı ilaçlarla dikkat çeken dünyaca ünlü farmakolog Dioskurides de Anavarza’da yaşamış. Onun burada yaşamış olması ve sağlık tanrısı Asklepios’un 6 kızından biri olduğu tahmin edilen ve ilk tespitlere göre Hygieia’ya ait olduğunu düşündüğümüz heykelin Anavarza’da bulunması burayı daha önemli hale getiriyor.

Bu anlamda, Anavarza’ya tıbbın ve farmakolojinin geliştiği kent diyebiliriz. Ayrıca geçmişten bugüne hala Adana Sağlık turizmi açısından ülkemizde önemli bir yere sahiptir.”

Dervişoğlu, heykelin üzerinde konservasyon çalışmalarının devam ettiğini, kazılarda heykelin baş kısmını da bulmayı umduklarını kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Gülşen, Anavarza’nın tıp açısından da önemli bir yer olduğunu, eczacılığın babası olarak bilinen botanik ve farmakognozi bilgini Dioskurides’in burada yaşadığını hatırlattı.

(Adana’da Hititler Döneminde Yaşamış Fil Kemikleri Bulundu)

Anavarza’da kentin önemli bir olayın anısına yapılmış 22,5 metre genişliğinde 3 kemerli giriş kapısı bulunduğunu vurgulayan Gülşen, son yapılan kazılarda kapının hemen kuzey yüzünde kapıda duran Roma dönemine ait heykel tespit edildiğini söyledi.

Gülşen, kadına ait olan ve toga giymiş olan heykelin ayak kısmında aşk tanrısı Eros’un yer aldığını, heykelle ilgili incelemelerin sürdüğünü kaydetti.


AA

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login