Roma’daki Trevi Çeşmesi’ne Atılan Paralar Nereye Gidiyor?

İtalya’nın başkenti Roma’da yer alan ünlü Trevi Çeşmesi’ne turistlerin dilek dileyerek attıkları paraları kim alıyor?

Trevi Çeşmesi ve para atan turistler. C: Pixabay

Papa Clement XII tarafından 1732 yılında yaptırılan Trevi Çeşmesi, her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret ediliyor. Çeşmeyi ziyaret eden turistler, dileklerinin gerçekleşeceğine inanarak çeşmenin içine madeni para atıyor. Bu paraların her yıl yaklaşık 1,5 milyon avro olduğu tahmin ediliyor.

İlginç bir bilgi olarak, çeşmeye madeni para atma geleneği, 1957 yılında yayınlanan “Çeşmede Üç Sikke” filmindeki şarkıcı Frank Sinatra’nın aynı isimdeki şarkısıyla ünlü oldu.

(İlgili: Turistlerin Antalya’dan Topladığı ‘Taşlar’ Kültür Varlığı Çıktı)

Geçtiğimiz yıllarda Belediye ile Katolik Kilisesi arasında paraları kimin alacağına dair tartışmalar vardı.

Roma belediye başkanı, turistlerin dilek dileyerek İtalya’nın başkentindeki Trevi Çeşmesi’ne attığı 1,5 milyon avroyu kontrol altına almak istiyordu.

Daha öncesinde para kilise tarafından yönetilen Caritas adlı bir yardım kuruluşu tarafından kullanılıyordu. Bu kuruluş parayı aş evlerine, sosyal yardım programlarına ve evsiz merkezlerine fon sağlamak için kullanıyordu.

Belediye ise çeşmeden elde edilen paranın, Roma’nın kültürel varlıklarını ve altyapısını korumak için harcanmasını istiyordu.

Tartışmalar sonrası belediye başkanı geri adım attı ve planlanan tek değişikliğin, şehir yetkililerinin artık parayı fiziksel olarak toplayıp temizlemesi olduğunu ancak fonların hayati önem taşıyan çalışmaları için Caritas’a verilmeye devam edeceğini belirtti.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login