Roma’daki Kanalizasyonda Hercules Heykeli Bulundu

Roma’da bir kanalizasyon sisteminin onarımı sırasında inşaat işçileri tarafından gerçek boyutlu bir Hercules heykeli bulundu.

C: Parco Archeologico dell’Appia Antica

Appian Yolu yakınlarında bulunan heykel, mitolojik kahramanı betimliyor ve Roma imparatorluk dönemine tarihleniyor.

Roma’daki bir parkın altındaki kanalizasyon sisteminde yapılan onarımlar sırasında bir antik Roma Hercules (Herkül) heykeli keşfedildi.

Görünüşe göre Roma imparatorluk dönemine (MÖ 27 – MS 476) tarihlenen heykel, ünlü antik bir yol olan Appian Yolu yakınında ortaya çıktı.

(İlgili: İtalya’daki Kaplıcalarda Sıradışı 24 Bronz Heykel Bulundu)

Efsaneye göre Hercules, Tanrıça Hera yüzünden delirdi ve oğullarını ve karısı Megara’yı öldürdü. Kefaret ararken, Hercules’e 12 imkansız görevden oluşan “12 İş” veren Kral Eurystheus’un hizmetine girdi. Mitolojide “Hercules’in 12 İşi” olarak bilinen bu görevler, antik dönemde oldukça sık tasvir edilen sahneler arasında yer alıyor.

Romalılar, Yunan kahramanının ikonografisini ve mitlerini edebiyat ve sanatlarına uyarladılar. Birçok Roma imparatoru, özellikle Commodus ve Maximian, kendilerini genellikle Hercules ile özdeşleştirdiler ya da ona bir yarı tanrı olarak taptılar.

C: Parco Archeologico dell’Appia Antica

Appia Antica Parkı, Facebook’ta yaptığı paylaşımda, bölgedeki çalışmaların büyük bir sürprizi ortaya çıkardığını duyurdu: “Sopanın varlığı ve başını örten aslan postu nedeniyle, Hercules’i temsil eden bir figür olarak tanımlayabileceğimiz, gerçek boyutlu bir mermer heykel.”

Keşif, çökerek yarıklara ve göçüklere neden olan bazı kanalizasyon borularındaki onarım çalışmaları sırasında yapıldı. Kazılar 20 metre derinliğe ulaştı ve Roma’da sıklıkla olduğu gibi arkeologların katılımıyla gerçekleştirildi.

Park yetkilileri tarafından daha sonra yapılan güncellenmiş bir duyuruda, heykelin kendisini Hercules ile özdeşleştirmek için aslan postu giymiş İmparator Gaius Messius Quintus Traianus Decius’un bir tasviri olmasının muhtemel olduğu belirtildi. Decius, MS 249’dan 251’e kadar Roma İmparatorluğu’nun imparatoruydu.

C: Parco Archeologico dell’Appia Antica

Geçen yıl Kasım ayında, Etrüskler tarafından Toskana’da inşa edilen bir hamam ağında, binlerce yıldır çamur ve suyla korunan “olağanüstü” bir bronz heykel koleksiyonu keşfedildi.

2.300 yıl öncesine dayanan ve türünün son 50 yıldaki en önemli buluntuları olarak nitelendirilen 24 heykel arasında, koluna yılan dolanmış sağlık tanrıçası Hygeia’nın yanında, uyuyan bir ephebe yer alıyordu.


The Guardian. 27 Ocak 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login