40 Yıldır Bodrumda Bekleyen 600 Roma Heykeli Halka Açılıyor

İtalya’da 40 yıldır teşhire kapalı olarak bir bodrumda tutulan antik heykeller nihayet görücüye çıkıyor.

Roma İmparatoru Galba'nın Otricoli'de bulunmuş olan büstü.

Roma İmparatoru Galba’nın Otricoli’de bulunmuş olan büstü.

Roma’nın aristokratik ailelerinden Torlonia ailesine ait 620 parça heykelden oluşan ve dünyanın en önemli özel klasik sanat koleksiyonu olarak nitelendirilen eser grubu 40 yıldır gözlerden uzak bir biçimde bir binanın bodrumunda tutuluyordu.

Geçtiğimiz günlerde İtalyan yetkililer onlarca yıl süren pazarlıkların güzel bir anlaşma ile nihayete erdiğini bildirerek eserlerin yeniden teşhire açılacağını duyurdular. Anlaşmayı “tarihi bir gün” olarak değerlendiren İtalya Kültür Bakanı Dario Franceschini, yakında vatandaşların ve ziyaretçilerin bu harika koleksiyonu yeniden görme zevkine erişebileceklerinin ve otantik baş yapıtların tadını çıkarabileceklerinin müjdesini verdi.

Kaymaktaşı, bronz ve mermer heykellerden oluşan bir çok eşsiz parçayı ihtiva eden koleksiyon 19. yüzyılda Giovanni Torlania tarafından derlenmişti.

Roma mitolojisinde Aşk Tanrısı olan Eros'un vahşi domuzlar tarafından çekilen arabası.

Roma mitolojisinde Aşk Tanrısı olan Eros’un vahşi domuzlar tarafından çekilen arabası.

Başarılı bir yatırımcı olarak Romalı ileri gelenler sınıfı içerisinde etkili bir figür haline gelen Torlonio, bankacılık faaliyetleri sayesinde hem hatrı sayılır bir servet kazandı hem de Papa VI. Pius tarafından kendisine aristokratlık ünvanı bahşedildi.

Ayrıca hırslı bir koleksiyoncu da olan Torlonia, borçlanma usullerindeki açıkları kullanarak İtalya’nın itibarını yitiren asilzadelerinin ellerinden bu paha biçilemez eserlerden bazılarını topladı. Diğer parçalar ise Torlonia Ailesi’nin Roma’nın merkezi bölgelerinden Vulci ve Cerveteri’deki arazilerinde yapılan kazılar sonucu ele geçirildi.

Albani koleksiyonundan Torlonia tarafından satınalınan bir çalışma. Odysseus'un Polyphemus'un mağarasından kaçışını anlatan heykel.

Albani koleksiyonundan Torlonia tarafından satın alınan bir çalışma. Odysseus’un Polyphemus’un mağarasından kaçışını anlatan heykel.

Phidias gibi antik Yunan ustaların eserlerini ve bunların sayısız Roma kopyaları ile portre büstleri içeren koleksiyon içerisinde Yunan heykeltraş Kalamis’in Hestia Giustiniani adlı Roma kopyasını, İmparator Galba’nın büstünü ve genç bir kadını betimleyen nadide bir etrüsk heykelini de barındırıyor.

1976’ya kadar aileye ait özel bir müzede sergilenen başyapıtlar, Torlonia ailesinin oturdukları sarayı bir apartmana dönüştürmek için boşaltmaları sebebiyle yerlerinden taşınmış ancak İtalyan yetkililerin bu kazançlı projeye onay vermemesi sebebiyle eserler aile tarafından Roma’daki başka bir mülkün bodrumuna yerleştirilmişti.

Uzun yıllar boyunca İtalyan hükümetinin koleksiyonu teşhire açma talebine direnen aile nihayet mevcut yönetimin ısrarları neticesinde ikna edildi.

60 ile 90 parçadan oluşacak olan ilk eser grubu bir yurt dışı tanıtım turunun ardından 2017 yılında Roma’da teşhire açılacak.


ibtimes.co.uk

Yorumlar
Yeditepe Üniversitesi'nde Tarih ve Felsefe bölümlerinde anadal öğrencisi olarak eğitimini sürdürürken bir yandan da yine Yeditepe Üniversitesi Antropoloji bölümünde yandal ögrencisi olarak ögrenim görüyor.

You must be logged in to post a comment Login