Roma Dönemi Seramik Diskleri Oyuncak Değil Tuvalet Kağıdı Olabilir

İngiltere’de bir müzede, Roma Dönemi’ne ait oyun parçası olarak sergilenen yassı cisimler, tuvalet kağıtlarının ilk versiyonları olabilir.

Roma Dönemi Seramik Diskleri Oyuncak Değil Tuvalet Kağıdı Olabilir

Kasten içe doğru şekillendirilmiş, 2,5 cm ile 10 cm arasında değişen çaplara sahip diskler, Fishbourne Sarayı Koleksiyonu’nda bulunuyor. Koleksiyonda erken oyun örnekleri kataloğu içinde bulunan diskler hakkında British Medical Journal’da yayınlanan bir makale bu disklerin işlevine dair çok farklı bir öneri getirdi.

Makalede bu disklerin Roma Dönemi’nde bir sopaya bağlı şekilde uçlarına sünger geçirilmiş ve bazen sirkeye batırılmış şekilde tuvalet kağıdı görevi gören yani oyun değil daha işlevsel ve günlük ihtiyaçlara cevap veren aletler olduğu belirtildi.

Roma Dönemi Seramik Diskleri Oyuncak Değil Tuvalet Kağıdı Olabilir

Müze kuratoru Dr. Rob Symmons ise disklere ait bu yeni kullanım teorisine mesafeli davrandı ve böyle bir durumun şimdiye kadar anlaşılamamış olmasını esprili bir dille, disklerin kazılarda oldukça temiz bir şekilde yıkanmış olmasına bağladı. Rob ayrıca bu nesneleri tekrar kataloglama konusunda düşüneceklerini ancak yine de bu diskleri tuvalet kağıdı olarak kullanmanın kendi tabiriyle oldukça cızırtılı olabileceğini sözlerine ekledi.

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply