Roma Dönemi’nden Kırık Bacaklı At İskeleti Bulundu

İngiltere’de Cambridge Biyomedikal Kampüsü’nde, bir otel inşaatı sırasında yerin üç metre altında, Roma Dönemi’nden bir bacağı kırık at iskeleti bulundu.

Arkeologlar, atın iskeletinin tam olmasına dikkat çekerek, keşfi “sıradışı ve inanılmaz” olarak değerlendirdi. 2000 yaşında olduğu tahmin edilen at, yeni bir konferans merkezi ve otel yapımı için başlayan hazırlıklar sırasında keşfedildi.

Konuyla ilgili olarak, Cambridge Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde görevli Alison Dickens, “Kalıntılar üzerinde, bütün analizler gerçekleştirilmedi fakat atın boyunun yaklaşık 1.5 metre olduğunu düşünüyoruz. Kırık bacağı iyileşmeye başlamış fakat tam olarak iyileşmemiş. At, 1960 yılında yapılan Addenbrooke’s Hastanesi’nin arazi çalışmaları sırasında biraz hasar görmüş. Ayrıca, 1966 yılında, binanın havzalarında yapılan kazılardan kalma malzemeler de çıkarıldı. Bu malzemeler dökülmeden önce, atın, yerin altındaki konumu 40-50 cm’di. Bütün bu malzemeler yığıldıktan sonra atın yerin altındaki konumu 3 metreye kadar geriledi. Kazı alanının etrafında bir çukur daha vardı. Bu çukurun çakıl taşı çıkarılmak için kazıldığını düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

Araştırmacılar, bölgenin yakınında 3 yıl önce bir Roma yerleşim yeri ortaya çıkardığı için bu bölgenin ve atın da Roma döneminden kaldığını düşünüyor. Analizler tam olarak tamamlanmadı.

Cambridge Hastanesi başhekimi Keith Mcneil ise, buluntunun inanılmaz olduğuna değinerek, “At, belki taş ocağında çalışan işçiler için bir hediye veya ocaktan çıkan taşların, yakında bulunan Roma yerleşim yerine taşınması için kullanılan bir araç olabilir. Şu an için bilmiyoruz. Fakat bu keşif, bizim için, geçmişimizin ne olduğunu ve nereden geldiğimizi hatırlatması açısından naçizane bir hatırlatıcı. Ve biz bugün, 2000 yıl sonra, yine aynı bölgede konferans, otel ve hastaneden oluşan, bir “Forum” inşa ediyoruz. Bu kompleks merkez, tüm dünyadan uzmanların gelip tartışmalarda bulunacakları, insan hayatında değişim yaratabilecek tedavi ve teknolojilerin değerlendirildiği bir oluşum olacak. Tıpkı Roma döneminde olduğu gibi” açıklamasıyla, görüşlerini dile getirdi.

cambridgenews

You must be logged in to post a comment Login