İngiltere’de Kadınlar Kültürel Mirasa Erkeklere Oranla Daha Çok Önem Veriyor

İngiltere’de insanların yaşadığı bölgedeki yerel kültürel miras yapıları hakkındaki düşünceleriyle ilgili yapılan araştırma ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.

ingiltere yerel kültürel miras

Araştırmanın sonuçlarına göre İngiltere’de en çoğunlukla değer verilen yapılar şatolar ve taşralardaki malikaneler (70%). Bunu anıtlar ve abideler takip ediyor (67%). Sonra sırasıyla arkeolojik alanlar (%66), denizaltı ve batıklar gibi denizcilik tarihi eserleri (48%), parklar ve bahçeler (45%), tren garları, köprüler ve tüneller (37%), ve tersanelerle fabrikalar (%30) da önem verilen kültürel miraslar olarak belirlendi.

Kadınlar ve erkeklerin kültürel miraslar hakkındaki düşünceleri arasında farklar ilgi çekiciydi. Erkekler fabrika ve tersane gibi endüstriyel miras alanlarını (%32 erkek %27 kadın), ulaşım (%39 erkek %19 kadın) ve tarihi bar ile spor alanlarını (%15 erkek %11 kadın) daha önemli buluyor.

Kadınlar ise şato ve malikanelere daha çok önem vermeye yatkın (%75 kadın %66 erkek). Kadınlar ayrıca anıt ve abidelere de daha çok önem veriyor (%69 kadın %64 erkek).

18-24 yaş aralığındaki gençlerin %47si yerel kültürel mirasla ilgilendiklerini ya da çok ilgilendiklerini söylüyor. Bu yaş grubu ise anıt ve abideler (%60) ile arkeolojik alanları (%56), şato ve malikanelerden daha önemli buluyor (%51).

Ayrıca İngiliz halkının %38i, yerel bir mirası zarar görmesine ya da terk edilmesine karşı korumak için hareket geçtiğini söyledi.


Heritage Calling

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login