Çanakkale’de Okul Temelinden Roma Kalıntıları Çıktı

Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde depreme dayanıksız olduğu için yıkılan okulun temelinden birçok arkeolojik kalıntı çıktı. Buluntular üzerine bölgede kazı çalışması başlatıldı.

Çanakkale Valiliği’nin hasar tespit ekipleri tarafından depreme dayanıksız olduğu tepit edilen Plevne İlköğretim Okulu binası yıkıldı. Çanakkale savaşlarında hastane olarak kullanılan okul, kentsel dönüşüm projesi kapsamında tekrar inşa edilmeye başlandı. Ancak alanın sit alanı olmasından dolayı öncelikle sondaj çalışmaları yapıldı. Yapılan sondaj çalışmalarında kümbet mezarların çıkması sonucu Çanakkale Müze Müdürlüğü tarafından inşaat yapımı durdurularak kazı çalışmaları başlatıldı. Okulun bahçesi de dahil olmak üzere birçok noktasında tarihi kalıntıların çıkması üzerine kazı çalışmaları genişletildi.

İHA’nın haberine göre Çanakkale Müze Müdürlüğü ekipleri, “Birçok farklı alanda bulgular var. Şuanda kurtarma işlemleri gerçekleşiyor. Okul yapımı için inşaat çalışmaları askıya alındı. Şuanda kesin bir tarihi bilgi vermek zor. Lampsakos dönemine de ait olabilir, Roma kalıntıları da olabilir. Çalışmaların ilerleyen bölümlerinde daha net cevap verebiliriz” dedi.

Çanakkale Savaşı sırasında hastane olarak hizmet veren bina, daha sonra 1987 yılında okul olarak kullanıldı.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login