Çanakkale’de Roma Kalıntıları Maden Şirketinden Kurtuldu

Çanakkale’nin Ezine ilçesinde Roma dönemi kalıntılarının bulunduğu bölgede maden arama projesine geçit yok.

Arkeolojik kalıntıların olduğu bölgede maden şirketinin açtığı derin yarıklar.

Arkeolojik kalıntıların olduğu bölgede maden şirketinin açtığı derin yarıklar.

Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen kalıntıların bulunduğu Ezine, Üsküfçü’deki maden arama projesinin “ÇED gerekli değildir” kararı iptal edildi. Böylece yaklaşık 2.000 yıllık Roma dönemi kalıntıları kurtuldu. TECK madenciliğin, Üsküfçü’nün dışında Yaylacık köyü yakınlarında yaptığı maden arama çalışmasına da geçtiğimiz aylarda yürütmeyi durdurma kararı gelmişti.

Ezine’ye bağlı Üsküfçü köyü mevkii sınırları içerisinde Teck Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından açılıp işletilmesi planlanan maden arama projesi mahkeme kararına takıldı. Çanakkale Valiliği tarafından hakkında, “Çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir” kararı verilen söz konusu proje ile ilgili olarak Çanakkale Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu tarafından dava açıldı. Çanakkale İdare Mahkemesi 4 Aralık 2015 tarihli kararı ile işlemin iptaline karar verdi.

Söz konusu proje orman ve şahıs arazileri içinde yer alıyordu.

Maden Şirketi Roma Kalıntılarını Görmezden Geldi

Proje dosyasında “Faaliyetin gerçekleştirileceği çalışma alanına, en yakın koruma alanı 200 metre uzaklıkta yer alan 1. derece arkeolojik sit alanıdır” ifadeleri yer alıyor. Söz konusu 1. derece arkeolojik sit alanında, geçmişi yaklaşık 2.000 yıl öncesine dayanan Roma dönemine ait kalıntıların olduğu biliniyor. Maden firması, Yaylacık köyü yakınlarındaki projede de olduğu gibi bölgedeki 1. derece arkeolojik sit alanının ayrıntılarını yazmamayı tercih etmişti.


canakkaleolay.com

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login