Çanakkale’de Şans Eseri Bulunan Üç Lahit Köyü Karıştırdı

Çanakkale’de su borusundaki patlak nedeniyle kepçeyle yapılan kazı sırasında bulunan üç lahit köyü karıştırdı. Köylülerden bazıları içinde altın olduğunu, bazıları daha önce buldukları lahitleri denize attıklarını iddia etti. Bazıları ise lahitlerin derhal açılmasını istedi.

Çanakkale'de Şans Eseri Bulunan Üç Lahit Köyü Karıştırdı

Çanakkale’nin Biga İlçesi’ne bağlı Kemer Köyü yakınlarında, su borusundaki patlağı onarmak için kepçeyle yapılan kazı sırasında ortaya çıkan üç lahit için Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü tarafından kurtarma kazısı başlatıldı.

Jandarma sabaha kadar nöbet tuttu

Kemer Köyü’ne ulaşan içme suyu borusu patlayınca bölgede onarım çalışması başlatıldı. Parion Antik Kenti yakınındaki boru patlayınca kepçeyle onarım çalışması yapılırken 3 lahit bulundu. Durum hemen jandarma ile Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü yetkililerine bildirildi. Jandarma ve Kemer Köyü Muhtarı sabaha kadar lahitlerin başında nöbet tuttu.

Bugün ise Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü’nden kazı ekibi olay yerine gelerek, kurtarma çalışması başlattı. Kurtarma kazısı ile lahitler toprak altından tamamen gün yüzüne çıkarıldı. Kepçenin, su borusunu tamir için yaptığı ilk müdahale sırasında lahitlerden ikisinin kapağı kırıldığı belirlendi.

çanakkale'de boru onarımısırasında üç lahit bulundu

Köylüler de lahitleri bekledi

Kazı ekibi, kurtarma kazısını sürdürürken, köylülerden bazıları çalışmaları merakla izledi. Köylülerden kimisi de cep telefonlarıyla lahitleri görüntüledi.

Bugün akşam saatlerinde lahitlerin kapaklarının açılmasını bekleyen köylülere, kazı ekibi kapağın yarın açılacağını söyledi. Köylüler lahitlerin açılmasını isterken birinde altın olduğunu ileri sürüldü.

 

“İçinde altın gördük”

Kemer Köyü sakinlerinden 72 yaşındaki Ali Koç, “Niye açtırtmıyorlar şimdi bu mezarları Basın burada, herkes burada. Ne varsa dünya görsün, niye saklıyorlar. Kepçe operatörü ve muhtar lahitler bulunduğunda ilk anda içinde altın gerdanlık görmüş” dedi.

çanakkale'de boru onarımısırasında üç lahit bulundu

“Daha önce çıkan lahitleri denize attık”

Kemer Köyü Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Mustafa Çiftçi ise yakındaki bir demir çelik fabrikasının daha önce buradan çıkan lahitleri denize attığını ileri sürerek, “Şu anda denizde araştırma yapılsın” dedi.

“Bize de faydası olsun”

Lahitlerin bulunduğu 6 dönümlük tarlanın sahibi 40 yaşındaki İsmail Güler de “Buradan lahit çıkacağı aklımıza gelmemişti. İnşallah içinden iyi bir şey çıkar. Bize de faydası olur” dedi.

çanakkale'de boru onarımısırasında üç lahit bulundu

Parion Antik Kenti

Lahitlerin bulunduğu alanın yakınında ise Parion Antik Kenti bulunuyor ve yaz aylarında burada arkeolojik kazılar yapılıyor.

Parion’un ismi ilk kez Herodotos’da geçmiştir. Pers Kralı Dareios İskit seferine çıkışında (M.Ö.513-512) Parionlu’lar da onun yanında sefere katıldılar.Atina-Sparta savaşında da Atina’nın yanında yer aldılar, Amkibiades’in komutasındaki donanma M.Ö.410 da Parion’un limanında toplandı. Büyük İskender, Pers zaferinden sonra burasını kendisine bağlamış,onun ölümünden sonra da Trakya Kralı Lysimachos M.Ö.302 de Parion’u kendi yönetimine almıştır.M.Ö.241’de ise Bergama krallığına bağlanan kent Attalos’lar zamanında büyük bir imar faaliyeti görmüştür. Bergama Kralı III. Attalos’un varis bırakmadan ölümü üzerine Roma İmparatorluğuna bağlanmıştır.


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login