Çanakkale’de 1900 Yıllık Kadın Hekim Mezarı

Çanakkale’de yer alan antik çağın önemli liman kenti Parion’da, 1900 yıllık bir kadın hekim mezarı ile lejyon kartalı bulundu.

Parion Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Vedat Keleş, bu sene çalışma gerçekleştirdikleri alanlardan birinin de Parion’un güney nekropolü olduğunu söylüyor.

(Çanakkale’deki Parion Antik Kenti’nde 2000 Yıllık Biberon Bulundu)

Kadın hekim mezarı

Prof. Dr. Keleş, “Burada restorasyon amaçlı yaptığımız zaruri kazı çalışmalarında özellikle bir mezar bizi son derece heyecanlandırdı. Bir kadın mezarı. Ancak işin ilginç tarafı mezardan ele geçenler. Mezardan ele geçen buluntular, bu kadın kişinin bize bir hekim olduğunu gösteriyor. Biz, Parion’da antik kaynakların vermiş olduğu bilgilerden burada Ophigenler adlı bir sülalenin, yılan zehrini kullanarak Roma döneminde bir takım tedaviler yaptığını biliyoruz.”

“Geçen yılarda hamamda bir giriş kapısının üzerinde Hygieia motifinin yer aldığı, giriş üzerine gelen mermerden bir blok bulduk. Dolayısıyla bu mezarla o buluntuyu birleştirdiğimizde Parion’da sağlık sektörünün çok gelişkin olduğunu, belki de bu hekimin Ophigenler sülalesine ait bir kadın hekim olabileceğini de ileri sürebiliriz. Bunu söylemek şu an için çok iddialı bir açıklama olabilir ama bütün bu buluntuları birleştirdiğimiz zaman Strabon’un vermiş olduğu bilgiler neden doğru olmasın. Bunu bu noktada dile getirebiliriz.”

Parion güney nekropolünde ele geçen kadın hekime ait mezarın, milattan sonra 1. yüzyıla ait olduğunu belirten Prof. Dr. Keleş, “Günümüzden 1900 yıl öncesine ait bir mezar. Bu da bakıldığı zaman 1900 yıl önce de Parion’da kadınların hekimlik yaptığını bize gösteren en önemli arkeolojik delillerden bir tanesi.”

1900 yıllık bir lejyon kartalı

Prof. Dr. Vedat Keleş yaptığı açıklamada, bu seneki çalışmalarda ele geçen buluntulardan bir tanesinin de lejyon kartalı olduğunu söyledi.

“Baş tarafı kırık bir lejyon kartalı. Parion’un hem sikkeler hem tiyatroda geçen epigrafik (yazı bilimi) belgelerden ve antik kaynakların vermiş olduğu ve bilgilerle buranın bir lejyon kolonisi olduğu zaten aşikar. Bu tip lejyonu simgeleyen kartalın ele geçmesi antik kaynakların vermiş olduğu doğrular nitelikte buluntular olduğunu bize gösteren bir diğer buluntu türü olarak önem taşıyor. Bu da bizim için son derece önemli. Yani biz uzun yılardır buranın bir lejyon kolonisi olduğunu söylüyorduk antik kaynakların verdiği bilgilere göre ama ele geçen bu tür arkeolojik veriler bütün bu yazılanların doğru olduğunu ispatlayan arkeolojik veriler olarak kayda girmiş durumda.”

“Parion bir lejyon kolonisi. Lejyon kolonisi yani Roma ordusundan emekli askerlerin, veteranların buraya bilinçli olarak yerleştirildiği bir antik kent. Tabi koloni demek, para demek, güç demek. Bunu biz, yapmış olduğumuz kazılarda ele geçen mimari buluntularla da net olarak görebiliyoruz. Hem tekil buluntularda hem de mimari buluntularda bunu net olarak görebiliyoruz.”

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login