Çanakkale’deki 2000 Yıllık Mezardan 24 Kişiye Ait İskelet Çıktı

Çanakkale’de yer alan Parion Antik Kenti’nde sürdürülen kazı çalışmalarında bulunan bir oda mezardan 24 kişiye ait iskelet çıktı.

Çanakkale’deki Parion Antik Kenti’nde, bu sezon kazılarında açılan oda mezarda 1’i çocuk toplam 24 kişiye ait iskelet çıktı. MS 1. yüzyıl ile 3. yüzyıl arasında kullanıldığı saptanan mezardaki iskeletler hakkında detaylı bilgiye gelecek yıl yapılacak antropolojik araştırmalarla ulaşılacak.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden Prof. Dr. Vedat Keleş başkanlığında Biga İlçesi’ne bağlı Kemer Köyü’nde yürütülen kazılarda, yeni buluntular ortaya çıktı. Buluntuların en ilginç olanı ise, 2011 yılında kaçak kazılar sonucu ortaya çıkan ve bu yıl sonuncusu açılan oda mezardan çıkan iskeletler oldu.Parion Antik Kenti’nde, Kuzey ve Güney nekropollerin dışında Toprak Kuleler Mevkisi’nde oda mezarların bulunduğu alanının olduğuna dikkati çeken Kazı Başkanı Prof. Dr. Vedat Keleş şu bilgileri verdi:

“Burada 2011 yılında yasadışı kazılarla bir oda mezar açığa çıkmıştı. Aynı yıl başladığımız kazılarla 2017 yılına geldiğimizde, yan yana sıralanmış 2.000 yılık 6 oda mezarla karşılaştık. Bunların mimarisi birbirine benziyor. Ama özellikle bu sene açtığımız ‘OM-5’ adını verdiğimiz oda mezar, gömü tipi açısından çok ilginç bir yapı göstermekte. Diğer 5 mezarla aynı mimari özelliği göstermesine karşın, içerisindeki gömü tipi açısından farklı bir mezar. Bunun içerisinde üst üste gömülmüş 23 birey ve 1 de çocuk tespit ettik.”

Statü sahibi insanlar gömülmüş

Çoklu mezara MS 1. yüzyılla, 3. yüzyılda gömüldüğünü tahmin ettiklerini belirten Kazı Başkanı Prof. Dr. Keleş şöyle devam etti:

“Bu da bize o yıllarda Parion’da demografik yapıda önemli bir artış olduğun göstermekte. İskeletlerden 15’inin kafatasları mezarın bir tarafına toplanmış, 7’si ise kuzey- doğu doğrultusunda gömülmüş. Doğu- batı doğrultusunda gömülmüş 1 çocuk iskeleti de tespit ettik. Yan yana 6 oda mezarın bulunması, bu bölgede özel statüde insanların gömülü olduğunu gösteriyor.”

Mezar hediyeleri çıktı

Çoklu defin yapıldığı oda mezarda, ölülerin yanına hediye olarak konulan bazı eşyalar da bulduklarını kaydeden söyleyen Prof. Dr. Keleş, “Mezarda 1 sikke, 1’i cam olmak üzere 3 gözyaşı şişesi, 1 tabak, 1 amfora, 1 de testi gibi antik eserler bulduk. Ayrıca bir de antik dönemde gençlerin vücutlarındaki yağları temizleme aracı olan ‘strigilis’ bulduk. Bunlar kazı evinde gelecek sezon detaylı şekilde incelenecek” dedi.

Kazının son günlerinde bulundu

Çoklu gömünün yapıldığı oda mezarda insan iskeletlerine kazı sezonunun son günlerinde ulaşılması nedeniyle çalışmaların henüz tamamlanamadığını belirten Prof. Dr. Vedat Keleş şunları söyledi:

“İskeletlerin olduğu oda mezarı zarar görmemeleri için yeninden kapattık. Önümüzdeki sezon bir antropolog eşliğinde iskeletler kaldırılacak. Elde edilecek olan antropolojik veriler en kısa sürede bilim dünyasına sunulacak. Şimdilik mezarı arazi restoratörlemiz eşliğinde uygun bir şekilde koruma altına aldık. Daha sonra da üzerine bir koruyucu kafes yapacağız. Bu bölge aynı zamanda güvenlik kamerasıyla da illegal kazılara karşı korunuyor.”

Çanakkale’deki Parion Antik Kenti’nde 2000 Yıllık Biberon Bulundu

Çanakkale’de Denizin Dibinde Bilinmeyen Bir Antik Kent Görüntülendi

Çanakkale’de Şans Eseri Bulunan Üç Lahit Köyü Karıştırdı


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login