Çanakkale’de Troya Savaşı’nı Başlatan Paris Betimli Sikke Bulundu

Çanakkale’deki Parion Antik Kenti’nde, üzerinde Parion’un kurucusu olduğu kabul edilen ve Troya Savaşı’nı başlatan Paris’in tasvirinin olduğu sikke bulundu.

Bulunan sikke, Troya Savaşı’nı başlayan Paris’in betimini taşıyor.

Çanakkale’nin Biga ilçesi Kemer köyü yakınındaki antik dönemin önemli liman kenti Parion’da 15 yıldır devam eden arkeolojik kazılarda, şehrin kurucusu kabul edilen Paris’in tasvirinin olduğu 1.800 yıllık sikke bulundu.

(Çanakkale’deki Parion Antik Kenti’nde 2000 Yıllık Biberon Bulundu)

Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Vedat Keleş, “Şu anda belki de bölgede en geniş katılımlı ekiple 11 sektörde çalışıyoruz. Bunlardan tabii en önemlileri odeon, tiyatro ve Roma hamamı sektörleri. Bunun dışında kentin güney nekropolünde daha çok restorasyon amaçlı çalışmalar gerçekleştirdik.” diyor.

Fotoğrafta sikke, önlü arkalı detaylı olarak görülebilir.

Antik kentin dokusu ortaya çıkıyor

Bu yıl çok önemli buluntulara ulaştıklarını belirten Keleş, şunları söyledi:

“Kentin antik dokusu yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı ama sadece kazı yapmıyoruz, mesela kentin önemli domestik yapılarından biri olan odeona gittiğimiz zaman arkadaşlarımız mimarisinin nasıl olduğu noktasında da titiz ve yorucu çalışmalar gerçekleştiriyor. Dolayısıyla bu buluntularla arkeolojik yapının ortaya çıkmasıyla beraber kentin algılanabilirliği gün geçtikçe artıyor. Parion tabii Roma döneminde son derece önemli bir koloni kenti. Bundan dolayı Roma tarafından ciddi önem verilen bir kent. Bunu belgeleyecek, bazıları nümizmatik buluntulara ulaştık.”

Parion Antik Kenti

Paris burada yetişti

Keleş, Paris’in burada yaşadığı, gençliğini burada geçirdiğinin bir belgesi olarak ellerinde sikke mevcut olduğunu aktararak,

“Bunların üzerinde Paris’in tasviri var. Bu sikkelerden dünyanın çeşitli büyük kataloglarında görüyoruz ama burada ele geçmesi bunların tamamının Parion’da basıldığını, buranın sikkesi olduğunu bize kanıtlıyor. Bu neden önemli? Çünkü Troya Savaşı’nı başlatan Paris, bazı antik kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre yetişmesi için Parion’a gönderiliyor. Ele geçen bu sikke de bunun bir kanıtı. Bu anlamda son derece önemli.” diyor.

Troya Savaşı’nı başlatan Paris

Antik Yunan mitolojisine göre, Peleus ve Thetis’in düğününde Olimposlu tanrılar bir araya gelir. Ancak düğüne davet edilmeyen fesatlık tanrıçası Eris, tanrıların arasına “en güzele” diyerek bir altın elma atar. Hera, Athena ve Afrodit, elmanın kendisine olduğunu iddia eder. Zeus, başına böyle bir dert almamak için, elmanın kimin olduğuna karar vermesi adına Troya kralı Priamos’un oğlu Paris’i görevlendirir. Afrodit, eğer kendisini seçerse, Paris’e dünyanın en güzel kadınını, yani Sparta kralı Menelaos’un eşi Helen’in aşkını bahşedeceğini söyler. Bunun üzerine Paris, Afrodit’i seçer ve Helen’i kaçırır. Bu olay doğrudan Troya Savaşı’na ve kentin çöküşüne yol açar.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login