Mersin’de 800 Yıllık Zeytin Ağacı Yeniden Meyve Verdi

Mersin’de odun olarak kesilmek üzereyken kökleri olduğu fark edilen ve tekrar toprağa dikilen 800 yıllık zeytin ağacı meyve verdi.

Mersin'de 800 Yıllık Zeytin Ağacı Yeniden Meyve Verdi

Mersin merkez Toroslar Belediyesi’nce 20 ay önce bir hızarcıdan odun olarak kesilmek üzereyken alınan ve yeniden toprakla buluşturulan 800 yıllık olduğu tahmin edilen zeytin ağacı meyve verdi.

Odun yapılmak için Adana’dan getirilen zeytin ağacının köklü olduğunu gören belediye görevlileri, dört ton ağırlığında 800 yıllık zeytin ağacını alarak 20 ay önce 2 yaşında bir zeytin ağacıyla aşılayarak parka dikti. Ağaç, yoğun şekilde bakım uygulayıp kök salma ilaçları ve özel sulama çalışmalarının ardından ilk meyvesini verdi.

Yeni kesilmiş, öz suyunu kaybetmemiş zeytin kökü, tekrar toprağa dikilerek 20 ay boyunca özel bakın uygulandı. Sürekli olarak sulanan ve kök güçlendirici ilaç verilen ağaç geçtiğimiz günlerde meyve verdi. Ağaç şu anda 15 bin metrekarelik bir parkta yaşıyor.

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, “Mersin’in tarihinden bile eski olan bu zeytin ağacını hızarcı arkadaşımızdan rica ettik, verdi. Bu işin uzmanları kökün 800 yıllık olduğunu söylüyor. Bu ağacı uzmanların eşliğinde oradan alarak vinç yardımı ile parkımıza diktik. Yaklaşık bir ay oldu. Filiz attı, kökü tuttu. Bu ağaç burada sembolik bir değer taşıyacak. Herkes gelip belki de bunun etrafında fotoğraf çektirecek. Böyle bir değeri yaşatmanın mutluluğu içindeyiz. Kurumasın diye etrafını telis bezi ile çevirdik nemli olması için. Kök salma ilacı da veriyoruz.”


AA, DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login