Filistin’de Onlarca Anıt Zeytin Ağacı İsrail Askerlerince Yıkıldı

Filistin topraklarında onlarca ölüm ve yıkıma yol açan İsrail kuvvetleri yaşamın her alanını tahrip etmeye devam ediyor.

51585c7d4001235fd4a0289f4ffd0809

Bu sabah Salfit Bier Ballout kasabası içinde kalan anıt ağaç statüsündeki onlarca zeytin ağacı İsrail askerlerince işgal edilen topraklar üzerine kurulmuş olan Leshem yerleşmesine tarım alanı açmak adına kesildi.

Leshem yerleşmesinin hikayesi ise Filistin’de insan, doğa ve tarih çevresinde yaşanan yıkımın en net örneklerinden birini sunmakta.

ShowImage

Leshem yerleşmesi 2013 yılında açıldı ve İsrail tarafından son 20 yılda kurulmuş en büyük iki yerleşmeden biri olarak bilinmekte. Şehir, bölgede ondan önce devam eden yaşamın güvenlik sebepleri ile yok edilmesi ile beraber işgal alanlarında bir iskan anlayışının sonucu olarak ortaya çıktı.

2013 yılında açılan yerleşme alanı ayrıca 3 önemli arkeolojik yerleşmeyi de yok olma derecesinde tahrip etti. Yerleşimin kurulduğu alanda Roma döneminden başlayarak yoğun bir arkeolojik arka plan olduğu bilinmekteydi. Zaten sadece Batı Şeria ve Gazze şeridinde tescilli 7000 arkeolojik buluntu alanı olduğu bilinmekte. Bunların dışında Leshem yerleşmesi önemli ekosistemsel bir alanı ve temiz su kaynakalarını da tahrip etmiş durumda.

68218970100098490361no

Leshem yerleşmesinin hikayesi şu başlıklarla özetlenebilir; İsrail hükümeti tarafından uydurulan terör ve güvenlik önlemi söylemi. Ardından gelen yıkım, yaşama ve yaşamış olana karşı tahribat sonrasında rant ve siyonist ideallerin birleşmesi sonucu oluşturulan bir yerleşim birimi.

İsrail modeli olarak tanımlanabilecek yeni yerleşim birimi yaratma ve kritik alanlarda rant ve hakimiyet sağlama yönteminin örnekleri ise tüm “İsrail dostu” ülkelerde uygulamaya geçmiş bulunmakta.


ABNA24

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login