İsrail’de Özel Bir Roma Lahdi İnşaatta Saklanmış Olarak Bulundu

İsrail Eski Eserler Kurumu (IAA), bir inşaat alanında bulunan ve işçilerin saklamaya çalıştığı Roma dönemine tarihlenen bir lahiti ele geçirdiklerini açıkladı. IAA 1,800 yıllık taştan lahitin tüm ülkede bulunan en güzel ve en önemli lahitlerden olduğunu söyledi. Lahitin her yüzüne heykeller oyulmuş. Kapağında ise gerçek boyutlu bir insan figürü yontulmuş.

Lahit güneydeki  sahil şehri Aşkelon’da bir geceyarısı operasyonuyla ele geçirildi. Kurum müfettişleri ince işlenmiş ve süslenmiş şahitin, mütteahhitler uygunsuz biçimde topraktan çıkarırken zarar gördüğünü fark etti. Lahit 2,5 metre uzunluğunda ve 2 ton ağırlığında.

 

IAA açıklamasında “Lahiti saklamaya karar vermişler. Yeraltından bir traktörle çıkarırken de büyük zarar vermişler.” Lahit, bir sac levha ve döşeme yığını altına saklanmıştı. “Mütteahitler lahitin çıkarıldığı yere beton dökerek, tarihi alana dair herhangi bir kanıtı saklamaya çalıştılar”

Teftiş Departmanı müdürü Amir Ganor’a göre inşaat izni, herhangi bir tarihi eser bulunduğunda hemen haber verilmesi koşuluyla verilmişti. “Bu olayda mütteahhitler nadir bulunan eseri saklamayı seçti ve bu eylemle tarihe büyük bir zarar verdiler. Şimdi olaya karışanlara karşı hukuki işlemlere başlanacak, bu da tabi ki inşaatta bir gecikmeye neden olacak” diyor Ganor.

Arkeolog Gaby Mazor’a göre, lahit büyük ihtimalle zengin bir Romalı aile için yapılmış. Mazor “Buna benzer lahitler genelde bir aile mozolesinin içine ya da yanına konulurdu. Lahdin çok süslü olması ailenin servetine işaret ediyor. Motiflere bakarsak bu aile büyük ihtimalle Yahudi değildi” dedi.

Lahdin kapağında sol kolu üzerine yaslanarak uzanmış kıvırcık saçlı bir adamın resmi oyulmuş. Bu adam büyük ihtimalle ölen kişiyi temsil ediyor.

“Adam, önünde nakış işlemesi olan kısa kollu bir gömlek giyiyor. Adamın belinin çevresine bir tünik sarılmış. Figürün gözlerine daha sonra kaybolan değerli taşlar konulduğu anlaşılıyor. Saçı da tipik bir Roma saç şekli olan kıvırcık biçimde resmedilmiş.”

Lahidin her tarafında oyulmuş çelenk, boğa başı, çıplak aşk tanrısı Eros (Cupid) figürleri ile bir adet Medusa başı figürü bulunuyor. Mazor, Roma Dönemi’nde Medusa’nın ölüleri koruduğuna inanıldığını söyledi.

Discovery News
Görseller: Yoli Shwartz /Israel Antiquities Authority

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login