Manisa’da Çöken Zeminin Altından Osmanlı Yapısı Çıktı

Manisa’nın Şehzadeler İlçesi’nde, bir ilkokulun eski binasının yıkımı sırasında kamyonun ağırlığıyla çöken zeminde Osmanlı dönemine ait olduğu sanılan bir yapı ortaya çıktı.

Manisa’da Çöken Zeminin Altından Osmanlı Yapısı Çıktı

Şehzadeler’deki Şehitler İlkokulu’nun eski binasının yıkımı sırasında hafriyat almak için okul bahçesine giren kamyonun ağırlığına dayanamayan zemin çöktü. Zeminin içinde kalan kamyon, vinç yardımıyla çıkarıldı. Çöküntüde bahçenin derinliklerine kadar gittiği görülen Osmanlı mimarisine ait olduğu sanılan taş duvarlar bulundu.

Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri bölgede inceleme başlattı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri, yapının yapılacak ayrıntılı inceleme sonrasında Osmanlı döneminden mi yoksa Cumhuriyet’ten sonrasına mı ait olduğunun kesinlik kazanacağını belirtti.

Manisa’da Çöken Zeminin Altından Osmanlı Yapısı Çıktı
1887 yılında tamamlanan okul binası, Yunan işgali zamanında hastane olarak kullanıldı. İşgal sonrası lise olarak eğitim öğretim faaliyetine devam etti. Zamanın ihtiyaçlarını karşılamadığı gerekçesiyle okul binası 1956 yılında yıkılıp, eğitim öğretim faaliyetlerine 1958 tekrar faaliyete geçti. Bir kez daha ihtiyacı karşılayamadığı belirlenen okul için bu yılın başında yıkım kararı alındı.

Öte yandan; sekiz yıl önce okulun karşısında bulunan Cumhuriyet Meydanı yer altı otoparkı ve meydan düzenlemesi sırasında, Saray-ı Amire’ye ait hamamın kalıntıları ortaya çıkmış ve Anıtlar Kurulu tarafından alan koruma altına alınmıştı.

radikal

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login