Manisa’da Kaçak Kazı Yaparken Canından Oldu

Manisa’nın Şehzadeler İlçesi’nde, kaçak kazı yaparak define arayan üç kişinden biri çıkan dumandan zehirlenerek yaşamını yitirdi. Diğer iki kişi ise hastaneye kaldırıldı.

Manisa’da Kaçak Kazı YaparKen Canından Oldu

Uzunçınar Mahallesi, Karapınar Mevkisi’ne giden üç arkadaş, delici büyük matkapla 10 metrelik kaçak tarihi eser kazısı yaptı. Kazı sırasında çukurda toz ve matkabın motorunun neden olduğu dumandan etkilenen defineciler bulundukları yere yığılıp kaldı.

Kaçak kazı yapan üç kişi, kendilerini kontrole geldiğini belirten ortak arkadaşları tarafından baygın olarak bulundu. Kontrole gelen şahıs, durumu jandarma ve 112 Acil Sevis ekiplerine bildirdi. Kurtarma çalışmaları için itfaiye, AKS 110 ve Manisa İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekiplerinden de destek istendi.

Uzun uğraşlar sonucu kuyudan çıkartılan 3 arkadaştan biri, sağlık ekiplerinin müdahalelerine rağmen kurtarılamadı. Baygın haldeki diğer kişiler ise tedaviye alındı. Ölen şahsın cesedi savcı ve jandarmanın olay yerindeki inecemelerinin ardından Manisa Devlet Hastanesi Morgu’na kaldırıldı. Soruşturma sürerken, jandarma bir kişiyi ifadesine başvurmak üzere gözaltına aldı.

sabah

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login