Türkiye’nin En İyi 10 Müzesi

Ünlü isimlerden oluşan jüri, Türkiye’de bulunan en iyi 10 müzeyi seçti.

Hürriyet’in haberine göre, Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, tarihçi İlber Ortaylı, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necmi Karul, tarihçi-şair Pelin Batu, Hürriyet Seyahat Yazarı Saffet Emre Tonguç, Gazeteci Nilay Örnek, Fest Travel sahibi Faruk Pekin, yazar Buket Uzuner, TUREB Başkanı Ahmet Zeki Apalı ve gazeteci-yazar Bedia Ceylan Güzelce’den oluşan jüri, Türkiye’nin en iyi 10 müzesini seçti.
1- Zeugma Mozaik Müzesi / Gaziantep

Türkiye’nin En İyi 10 Müzesi

Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği müzede ünlü Çingene kızı, Mars heykeli, Roma dönemine ait çeşmeler ve 2 bin yıllık mozaikler var. Mozaiklerin kapladığı toplam alan 1700 metrekarelik. Bu açıdan dünyanın en büyüğü olarak kayıtlara geçti.
2- İstanbul Arkeoloji Müzeleri / İstanbul, Fatih

 

Türkiye’nin En çok Ziyaret Edilen 10 Müzesi

Bir milyonu aşkın eserle dünyanın en büyük müzelerinden. 1891’de İmparatorluk Müzesi olarak açıldı. Kuzey Afrika, Balkanlar, Mezopotamya, Anadolu ve Arap Yarımadası’ndan eserler sergileniyor.
3- Anadolu Medeniyetler Müzesi / Ankara, Ulus

 

Türkiye’nin En çok Ziyaret Edilen 10 Müzesi

Tarihi Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’da yer alıyor. Paleolitik Çağ’dan günümüze kadar eserler var.
4- Topkapı Sarayı / İstanbul, Fatih

 

Türkiye’nin En çok Ziyaret Edilen 10 Müzesi

Osmanlı’nın 400 yıl boyunca dünyaya hükmettiği yönetim merkezi merkezi.

5- Baksı Müzesi / Bayburt, Bayraktar Köyü

Türkiye’nin En İyi 10 Müzesi

Prof. Dr. Hüsamettin Koçan tarafından yaptırıldı. 2014 Avrupa Konseyi Müze Ödülü’nü aldı. 160 sanatçının eserleri  bulunuyor.

6- Antalya Arkeoloji Müzesi / Antalya, Konyaaltı
Türkiye’nin En İyi 10 Müzesi

Kent sadece deniz, kum ve güneşten ibaret değil. Heykellerle dolu müzede “Yorgun Herkül” ve “Dansöz figürü” öne çıkıyor. Mozaikler, lahitler, Tanrılar Salonu ve ikonalar…
7- Çorum Müzesi / Çorum, Merkez

Türkiye’nin En İyi 10 Müzesi
Boğazköy, Alacahöyük, Ortaköy ve Eskiyapar gibi kazıları devam eden bölgelerde çıkan Hitit eserleri sergileniyor. Müzedeki Hitit arabası simülasyonuyla Hiti Kenti’nde gezeceksiniz.
8- Ayasofya Müzesi / İstanbul, Fatih
Türkiye’nin En çok Ziyaret Edilen 10 Müzesi

Eski İstanbul’un kalbinde İmparator Jüstinyen tarafından Hıristiyan aleminin en büyük mabedi olarak 537’de yaptırıldı. İstanbul’un fethiyle camiye dönüştürülen mekan 19352te müze oldu.

9- İstanbul Modern / İstanbul, Karaköy

Türkiye’nin En İyi 10 Müzesi

Çağdaş ve modern sanat sergileri düzenlenen ilk müze. 2004’te kuruldu. Süreli ve sürekli sergi salonları, fotoğraf galerisi, kütüphane, restoran ve mağazalarıyla hizmet sunuyor.

10- Bursa Kent Müzesi / Bursa, Osmangazi

Türkiye’nin En İyi 10 Müzesi
Zemin katta Bursa tarihi, birinci katta kentin eğlence, yemek kültürü, Hacivat ve Karagöz’ün öyküsü anlatılıyor.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login