Manisa’da Kötü Şartlarda Tutulan 35.000 Eser için Yeni Müze Yapılacak

Manisa’da 2012 yılından itibaren yapımı ertelenen yeni Etnografya ve Arkeoloji Müzesi’nin temeli 2017’nin Haziran ayında atılacak.

Manisa'da Kötü Şartlarda Tutulan 35.000 Eser için Yeni Müze Yapılacak

Depolarındaki 35.000 tarihi eserin sergilenemediği Manisa Etnografya ve Arkeoloji Müzesi’nin yeni yerine taşınması konusundaki ilk çalışmalar 2012 yılında başladı. Manisa Valiliği’nde imzalanan protokol ile işadamı İsmail Akçura tarafından yeni müzenin yapımı konusunda sponsorluk protokolü imzalandı. Eski İl Özel İdaresi’nin ve şimdiki Yunusemre Belediyesi’nin arkasındaki 10 bin metrekarelik yer, yeni müze alanı olarak belirlendi. İşadamı İsmail Akçura’nın 2016 yılının başında, okul yaptıracağını belirterek sponsorluktan çekildiğini açıklaması üzerine askıya alınan müze projesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün girişimleri sonrasında yeniden hız kazandı. Bu ayın sonunda yeni müzenin elektrik ve mekanik ihalesinin yapılmasının ardından, yaklaşık 25 milyon TL’ye mal olması beklenen yeni yapının ihalesi 2017 yılı Mayıs ayı içerisinde yapılacak. Temelinin ise Haziran ayı içerisinde atılması bekleniyor.

Bir bölümü açık alanlarda bir bölümü ise kötü koşullarda tutuluyor

Şehzadeler ilçesindeki Muradiye Külliyesi, 1937 yılında Manisa Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ne dönüştürüldü. Müze olarak düzenlenen külliye günden güne sayıları artan eserleri depolayacak ve sergileyecek mekanlar bakımından yetersiz kaldı. Külliye yanındaki daha büyük hacimdeki imarethane, 1972 yılında müzenin arkeoloji seksiyonu olarak düzenlendi. Ancak bu da yeterli gelmedi. Fiziki şartların yetersizliği sebebiyle, Prehistorik, Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait 35.000 eserden, bir bölümü kötü koşullarda açık alanlarda sergilenirken bir bölüm de depolarda tutuluyor.

Haziran ayında temeli atılacak

İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, yaptığı açıklamada müzede 35.000 eser bulunduğunu söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Mevcut müzemizin içinde 35.000’e yakın arkeolojik ve etnografik tarihi eserimiz bulunuyor. Ancak bunların çok az bir kısmını sergileyebiliyoruz. Çünkü fiziki şartlar yetersiz. Arkeoloji bölümü kapalı durumda. Etnografya kısmının ise sadece bir bölümü açık. Bakanlığımız Manisa’ya yeni bir müze kazandırılması için gerçekten büyük bir çaba gösteriyor. Amacımız şehrimiz için önemli olan yeni müzeyi bir an önce kentimize kazandırmak. Artık yaşanan sorunların aşıldığını biliyoruz. Şimdi temelini atmak için gün sayıyoruz”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Sudak, yeni müzenin iki katlı olacağını ve 35.000 tarihi eserin ise artık halkın gösterimine sunulacağını dile getirerek, “Mevcut olan müzemizi yeni müze açıldıktan sonra Türk İslam eserlerinin sergilendiği bir müze haline getireceğiz.”

Manisa’daki 35.000 Arkeolojik Eser Kötü Koşullarda Tutuluyor


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login