İsrail’de İnşaat Sırasında Bir 18. Yüzyıl Osmanlı Köyü Bulundu

İsrail’de Kudüs’ün güneyinde bulunan Beitar İllit şehrindeki inşaat çalışmaları sırasında 18. yüzyıla tarihlenen bir Osmanlı köyü bulundu.

osm1

Keşif arkeolojik açıdan oldukça önemli sayılıyor, çünkü normalde eski köylerin kalıntılarının üstüne yeni köyler yapıldığı ve insanlar aynı yerde yaşamaya devam ettiği için, bu döneme ait el değmemiş bir yerleşim bulmak çok nadir gerçekleşen bir olay.

Kazılar sırasında, yerleşimin aniden terk edildiğine işaret eden aletler keşfedildi. Şu andaki teori, bir yangın ya da depremin, köy sakinlerinin yerleşimi terk etmesine neden olduğu yönünde.

osm2

Bunun yanında alanda keşfedilen kase, sürahi, kahve fincanı, ve diğer yemek yapma aletleri, köy sakinlerinin basit bir hayatı olduğunu gösteriyor. Arkeologlar bu köyün kutsal bir önemi olmadığını düşünüyor.

Kazılarda evler de keşfedildi. Bu evler tek bir küme oluşturacak şekilde birbirine ilişik şekildeydi. Bu da köyde büyük ihtimalle geniş bir ailenin yaşadığını gösteriyor.

osm4

Arkeologlar, bu ailenin kim olduğuna ve mesleklerine dair soruları, kazı ilerledikçe cevaplayabilmeyi umuyor.

Arkeologlar, kendi dönemi için emsalsiz bir yerleşim olduğu için kazı ve koruma çalışmalarına büyük önem veriyor. Kazılar bu dönem ve bölgede köy hayatının nasıl olduğuna dair bir fikir veriyor; köy hayatı işbirliği ve topluluk ekseninde dönüyor gibi gözüküyor.

osm3

Arkeoloji Departmanı’ndan Hananya Hizmi, kazılardaki en ilginç şeyin, yerleşimin ve eşyaların çok iyi korunması ve köyün aniden terk edildiğinin anlaşılması olduğunu söyledi.

Hizmi “Köyün nasıl terk edildiğinin koşullarını tam olarak bilemiyoruz, çünkü alanda yangın izleri de bulduk. Burada kazmaya devam edeceğiz. Bunun da, bu bölgedeki ve dönemdeki köy sakinleri hakkında daha fazla bilgi vereceğine inanıyorum” diye ekliyor.


Israel National News, 15 Ağustos 2016.
F: İsrail Sivil Yönetimi Arkeoloji yetkilisi

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login