İsrail’de 1700 Yıllık Mozaik Bulundu

İsrail’in Lod şehrinde 1700 yıllık gösterişli bir villanın avlusunda etkileyici bir mozaik ortaya çıkarıldı.

İsrail’de 1700 Yıllık Mozaik Bulundu

İsrail’in Lod şehrinde yer alan ve 10 x 12 metre ölçülerindeki renkli mozaik, ülkedeki en görkemli mozaik olan Lod Mozaiği için inşa edilen ziyaretçi merkezinde bulundu. Lod mozaiği villanın oturma odasını süslüyordu.

Kazı Başkanı Amir Gorzalczany, bu villanın, Roma ve Bizans dönemlerinde elit evlerin yer aldığı mahallenin bir parçası olduğunu belirtti. Gorzalczany, o zamanlar Lod’un Diospolis olarak anıldığını, Müslümanların fethinden sonra Ramla tarafından tekrar alınana kadar bölge başkenti olduğunu da söyledi.

Yeni bulunan mozaikte, avlanma sahnesi ve avlanmış hayvanlar ile birlikte balıklar, çiçekler sepetler, vazolar ve kuşlar betimlenmiş.

Gorzalczany, betimlemelerin kalitesine dikkat çekerek bölgedeki artistik yeteneğin oldukça gelişmiş olduğunu söylüyor.

İsrail’de 1700 Yıllık Mozaik Bulundu

Şu anda İtalya’da teşhirde olan Lod Mozaiği, geçtiğimiz yıllarda da Louvre, Metropolitan, Hermitage gibi dünyadaki çeşitli öncü müzelerde sergilenmişti. Lod’taki ziyaretçi merkezi yapımından sonra ise bulunduğu yere geri gidecek. Bulunan yeni mozaik de bununla beraber sergilemeye alınacak.

news.discovery.com

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login