İsrail’de 1500 Yıllık Mozaik Harita Bulundu

İsrail’de caddeleri ve binaları ayrıntısıyla  gösteren harita özelliğinde 1500 yıllık mozaik bulundu.

İsrail’de 1500 Yıllık Mozaik Harita Bulundu

3,5 x 3,5 metre boyutlarında olan mozaik, 2 yıl önce İsrail’in güneyinde bir sanayi parkında bulunmuştu.

İsrail Kültür Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, özenle restore edilen mozaik, Bizans dönemine tarihlenen bir kilisenin tabanını süslüyordu. Günümüzde kilise ayakta olmasa da yapılan kazılar sonucu mozaik gün yüzüne çıkartıldı ve restorasyon için taşındı.

Bu ender görülen sanat eseri, şaşırtıcı olarak bir cadde boyunca uzanan binaları gösteriyor. Binalar oldukça detaylı ve üç boyutlu betimlenmiş. İki-üç kattan oluşan binalar, balkonlara, galerilere, çatı kiremitlerine ve pencerelere sahip.

Kazı ekibinden bir arkeolog, mozaik tabanlı yapıların İsrail’de oldukça ender rastlanan bir şey olduğunu söyledi. Mozaiğe yakından bakıldığında binalardan birinin yanında Grekçe bir yazı görülüyor. Yazı, Mısır’da bulunan Chortaso yerleşimini işaret ediyor.

İsrail Kültür Bakanlığına bağlı bir arkeolog, mozaikle ilgili olarak, “Hıristiyan inancına göre peygamber Habakkuk orada gömülüydü. Kiryat Gat’ta halka açık bir binanın tabanında görülen Mısır şehri mozaiği, kilise cemaatinin kökenini işaret ediyor olabilir.” dedi. Bu mozaiğin kalite ve hammadde olarak bugüne kadar İsrail’de bulunanlar arasında en iyisi olduğu belirtiliyor.

Bu eşsiz mozaiği yapan sanatçının, mozaiği hazırlarken 17 farklı renkte tessera kullandığı belirtiliyor. Mozaik iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde, bir kadeh ile kırmızı meyverler, ve horoz, geyik, kuş gibi hayvanlar yer alıyor. İkinci bölümde ise, caddeler, binalar ve Nil Nehri’nde yelken açmış bir tekne ile birlikte Mısır yerleşmesi bulunuyor.

Mozaik şu anda, “Factories from Within” Festivali kapsamında, orijinal yeri olan sanayi parkında segilenmek üzere geri gönderildi.

news.discovery.com

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login