İsrail’de Geometrik Desenli 1.600 Yıllık Mozaik Taban Bulundu

İsrail’deki arkeologlar, Bizans döneminden kalma büyük bir köşkün parçası olabilecek 1.600 yıllık renkli bir mozaik taban keşfettiler.

Arkeologlar, mozaiğin muhtemelen büyük bir Bizans dönemi evinin parçası olduğunu söylüyorlar. C: Israel Antiquities Authority

İsrail Eski Eserler Dairesi (IAA), Yavne kentindeki yeni konut inşaatı öncesinde sahada bir kazı gerçekleştirdi. Ekip, geometrik sanat eserini eski bir sanayi bölgesinin yakınında buldu.

IAA arkeologları Elie Haddad ve Hagit Torgë yaptığı açıklamada, “İlk başta zeminin çok renkli olduğunu fark etmedik” diyor. “Bunun bir başka endüstriyel tesise ait basit beyaz mozaik kaplama olduğunu varsaydık. Ancak mozaiğin etrafındaki siyah lekeler, mozaiğin birden fazla renk olduğunu düşündürdü ve yıllarca üzerini kaplayan beyazımsı tabakayı kaldırmamız için bizi teşvik etti.”

(Lübnan’da Roma Dönemi Mozaikleri Keşfedildi)

Bilim insanları mozaiği özel bir asitle temizledikten sonra oldukça şaşırdılar. Geometrik motiflerle süslenmiş renkli bir mozaik taban ortaya çıktı.

Araştırmacılar, mozaik tabanın muhtemelen sanayi bölgesi yakınındaki bir yerleşim yerinde, büyük bir eve ait olduğu sonucuna vardı.

Mozaik taban, eski bir sanayi bölgesinin kalıntılarının yakınında ortaya çıkarıldı. C: Israel Antiquities Authority

Tel Aviv’in yaklaşık 24 km güneyinde bulunan Yavne, bir zamanlar Jabneh olarak biliniyordu. Mozaiğin yapıldığı sırada, MS 400 civarında, bölgenin büyük bir bölümü Bizans – veya Doğu Roma – İmparatorluğu’nun kontrolü altındaydı.

Araştırmacılar, mozaik tabanı tüm ayrıntılarıyla belgeledikten sonra, konservasyon çalışmaları için IAA tesisine aktardılar. Çalışmalar bittiğinde ise Yavne’nin kültür merkezinde sergilenecek.

IAA arkeoloğu Diego Barkan, “Kültür mirasında yer alan değerlerin korunması ve halkın erişimine açılması için mozaiğin şehrin merkezi bir yerinde sergilenmesinden mutluluk duyuyorum.” diyor.

Mozaik tabanın yaklaşık 1.600 yıllık olduğu düşünülüyor. C: Israel Antiquities Authority

Uzmanlar, antik çağda kullanılan teknolojik yöntemlerle mozaiğin yerini değiştirecek ve korumaya alacak. Halk süreci doğrudan izleyebilecek.

Yavne Belediye Başkanı Zvi Gov-Ari, “Muhteşem bir tarihe sahip olan kentin yaşamında arkeolojik koruma ve geçmiş bilinci önemli değerlerdir. Yaşamın her alanında ilerleme ve hızlı gelişim çağında, gelecek nesiller de şehrin tarih boyunca nasıl geliştiğini görebilmeli.” diyor.


Smithsonian Magazine. 26 Nisan 2021.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login