Lübnan’da Roma Dönemi Mozaikleri Keşfedildi

Lübnan’ın Baalbek bölgesinde, kanalizasyon borularının döşenmesi çalışmaları sırasında etkileyici Roma mozaikleri ortaya çıkarıldı.

C: LBC

Yapılan çalışmalarda, MÖ 60 ile MS 300 yılları arasına tarihlenen Roma mozaiklerinin yaklaşık iki metrelik kesiti ortaya çıkarıldı.

Tarihi tapınağın doğusunda, belediye binası önünde bulunan güneş kentindeki ticari pazarda, kanalizasyon borularının döşenmesi sırasında Roma dönemine ait mozaik paneller keşfedildi.

(İtalya’da Roma Villasına Ait Etkileyici Mozaik Taban Keşfedildi)

Baalbek belediye başkan yardımcısı Moustafa Al-Shell, Baalbek şehrinin henüz keşfedilmemiş antik eserlerle dolu olduğunu söyledi. Kendisi bu fırsatı, ilgili bakanlıkları Baalbek’teki rollerini eyleme geçirmeye çağırmak için kullandı.

Al-Shell, Baalbek’teki Eserler Müdürü’nün yeni keşfi güvenli ellerde korumak ve saklamak için kazı sürecini denetlediğini açıkladı.

Arkeolog Jaafar Fadlallah, mozaiğin bir Roma sarayındaki devasa bir salonun parçası olduğunu söylüyor.

C: LBC

Fadlallah, “Roma dönemi Baalbek’i, birçok imparatorun yaşadığı yerdi ve antik tapınakları çevreleyen kendine özgü mimarisi ile zengindi. Antik kentin kapsamı henüz bilinmiyor. O dönemin mezarlıklarının nerede olduğunu kimse bilmiyor.” diyor.

Baalbek, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Roma impraratorluğu’nun mimarideki en güzel örneklerinden bazılarını bünyesinde barındırma özelliğini taşıyor.

Devasa yapıları ile ayakta olan Baalbek, Helenistik dönemde Heliopolis olarak biliniyordu. Heliopolitan Jüpiter’in kutsal alanı, binlerce hacıyı cezbettiği Roma döneminde dini işlevini sürdürüyordu.

C: LBC

1960’larda ve 1980’lerde yapılan kapsamlı restorasyona ve plansız dönüşümü getiren iç savaş gibi silahlı çatışmaların etkisine rağmen, bölgenin özgünlüğü, yerel sakinlerin ve uluslararası kuruluşların çabaları sayesinde bugün hala güçlü duruyor.

Aslında Baalbek, bugün Lübnan’ın en çok ziyaret edilen turistik bölgesi.

Kazılarda bulunan mozaik yerinde bırakıldı ve korumak için kum ve özel bir örtü ile kaplandı.


Lebanon News. Rim Zrein. 22 Aralık 2020

Okan Üniversitesi Mimarlık ve Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı bölümleri mezunu. Politecnico di Milano Üniversitesi'nde Yapılı Çevre Yönetimi üzerine yüksek lisans yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login