Suriye’de Troya Savaşı’nı Betimleyen Nadir Mozaik Bulundu

Suriye’nin Humus kenti yakınlarındaki merkez Rastan kasabasında, Troya savaşını betimleyen oldukça büyük bir Roma mozaiği ortaya çıkarıldı.

Oldukça büyük mozaik tabanın ne yapısına ait olduğu henüz belirlenemedi.

Suriye, Roma dönemine ait büyük bir bozulmamış mozaiği ortaya çıkararak, bunu ülkedeki savaşın 11 yıl önce başlamasından bu yana en önemli arkeolojik keşif olarak nitelendirdi.

120 metrekarelik mozaik, Suriye Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün kazı yaptığı eski bir yapıda bulundu.

Komşu ülkenin Nabu Müzesi’nden Lübnanlı ve Suriyeli işadamları, 4. yüzyıldan kalma mülkü satın alarak Suriye devletine bağışladı.

(İlgili: Roma’ya Baş Kaldıran Suriye Kraliçesi Zenobia Kimdi?)

Mozaik tabandaki her panel, yaklaşık 1 cm ölçülerinde kare şeklinde, küçük renkli taşlarla doldurulmuş.

Müdürlükteki kazı ve arkeolojik araştırmalardan sorumlu müdür yardımcısı Dr. Humam Saad, mozaik tabanın gösterdiği sahneler arasında, Roma mitolojisindeki Antik Amazon savaşçılarının ender bir tasviri olduğunu söylüyor.

İnsanlar Rastan kasabasında Roma dönemine ait büyük bir mozaiğe bakıyor.

Saad, “Gördüğümüz şey, küresel ölçekte nadir görülen bir keşif.” diyerek, tasvirlerin “ayrıntı açısından zengin” olduğunu ve Yunanlar ile Troyalılar arasındaki Troya Savaşı’ndan sahneler içerdiğini de sözlerine ekliyor.

Antik Yunan ve Roma mitolojisinde, yarı tanrı kahraman Hercules, Amazonların kraliçesi Hippolyta’yı 12 işinden birinde öldürdü.

Mozaik ayrıca Antik Roma deniz tanrısı Neptün’ü ve onun 40 metresini tasvir ediyor.

Saad, “Yapının tipini, hamam mı yoksa başka bir şey mi olduğunu belirleyemiyoruz çünkü henüz kazıyı bitirmedik.” diyor.

Suriye’de ünlü bir aktris ve Nabu Müzesi’nin mütevelli heyeti üyesi Sulaf Fawakherji, Rastan’da başka yapılar satın almayı umduğunu, bu bölgenin keşfedilmeyi bekleyen miras alanları ve eserlerle dolu olduğunu söylüyor.

Fawkherji, “Başka yapılar da var ve mozaiğin çok daha geniş olduğu açık. Rastan tarihsel olarak önemli bir şehir ve muhtemelen turizm için çok önemli bir miras şehri olabilir.” diyor.

Rastan kasabasında bulunan Roma dönemine ait büyük bir mozaiğin detayı.

Rastan’ın ülkedeki tarihi önemine rağmen Saad, ülkedeki silahlı çatışmalardan önce kasabada önemli kazı çalışmaları yapılmadığını söylüyor. “Maalesef 2017 yılında bir noktada mozaiği satmaya çalışan ve sosyal medya platformlarında listeleyen silahlı gruplar oldu.”

Suriye’deki kültürel miras alanları, son on yılda devam eden şiddetli çatışmalar nedeniyle yağmalandı ve yok edildi.

En dikkate değer olaylar arasında, 2.000 yıllık Roma dönemi sütunları ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Palmira’yı alan ve bir Roma tiyatrosunu kısmen tahrip eden İslam Devleti grubuydu.


AP. 12 Ekim 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login