Hatay’daki İnşaat Kazısında Mozaikli Roma Villası Bulundu

Hatay’daki bir inşaat kazısında, Roma dönemine ait bir villanın duvar kalıntıları ve geometrik desenli taban mozaiği ortaya çıktı.

Defne ilçesi, Sümerler Mahallesi’nde Aralık 2021’de kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan bir binanın yerine yapılacak inşaatın temel kazısı esnasında arkeolojik kalıntılara rastlandı. Ardından bulguların Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürlüğüne bildirmesi üzerine alandaki çalışmalar durdurularak inceleme başlatıldı.

(İlgili: Hatay’da Kuyuda Bulunan Kadın, 4.000 Yıllık Göçleri Aydınlatıyor)

İnşaat alanına gelen arkeologlar tarafından yapılan ön incelemelerde, kalıntıların Roma dönemine ait bir villanın duvarı olduğu ve tabanında da geometrik bezemeli taban mozaiğinin yer aldığı belirlendi. İnşaat kazıları sırasında, villa duvar kalıntılarının ve taban mozaiğinin bir kısmının zarar gördüğü anlaşıldı.

Koruma altına alınan inşaat alanında yaklaşık bir ay önce kurtarma kazıları başlatıldı. Defne Belediyesi sponsorluğunda, temel kazısı sırasında rastlanılan kalıntıların bulunduğu alanda bir arkeolog, sanat tarihçisi ve 11 işçiyle kurtarma kazıları devam ediyor.

Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Ayşe Ersoy, Roma İmparatorluğu döneminde adı Antiochia olan kentte o döneme ait çok sayıda eserin izlerine rastlandığını söylüyor.

“Roma dönemine ait bir villanın taban mozaikleri ve duvar kalıntıları ortaya çıkarıldı. Kalıntılardan ve küçük buluntulardan yola çıkarak buranın 2. ve 5. yüzyıla kadar yerleşim gördüğünü saptadık. Antiochia, Asi Nehri ile Habib-i Neccar Dağları arasında kalan geniş bir alanda yerleşim görmüş. Roma İmparatorluk çağında, Roma ve Konstantinopolis’ten sonra üçüncü büyük kenttir. Yayılım sahası çok geniş. Antiochia’nın Halep kapısından başlayan yolu Defne kapısına kadar ilerliyor ve yol boyunca da yerleşim görüyor. Burası da o döneme ait bir villa ve kalıntılarıdır.”

Etrafta katlı binaların bulunması nedeniyle kurtarma kazısının genişleme imkanının olmadığı belirtiliyor.

Önümüzdeki zamanlarda arkeolojik kalıntıların bulunduğu alanın devam edip etmediğini tespit etmek için yandaki parselde bir sondaj açılacak ve koruma kuruluna sunulacak. Daha sonra eserlerin taşınıp taşınmayacağına karar verilecek.

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login