Sidamara Lahdi, Eksik Parçası Eros Başı ile Birleştirildi

Ünlü Sidamara Lahdi’nin eksik parçası olan Eros Başı, Türkiye’ye getirilerek lahitteki orijinal yerine yerleştirildi. Lahit, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde ziyarete açıldı.

Dünyanın en büyük ve en ağır lahitlerinden biri olduğu bilinen Sidamara Lahdi’nin eksik parçası olan Eros Başı, Londra’dan Türkiye’ye getirildi. Getirilen parça, İstanbul Arkeoloji Müzeleri ile Victoria & Albert Müzesi uzman restoratörlerinin ortak gerçekleştirdikleri bilimsel çalışmalarla lahitteki ait olduğu noktaya yerleştirildi.

Roma Dönemi, milattan sonra 250’li yıllara tarihlenen sütunlu lahit, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde ziyarete açıldı.

(İlgili: Türkiye Müzelerinde Görülmesi Gereken 50 Eser)

Sidamara Lahdi, Karaman’ın Ambar Köyü’ndeki Sidamara Antik Kenti’nde 140 yıl önce keşfedildi. MS 2-3. yüzyıla ait lahit, 32 tonluk ağırlığı ile dünyanın en ağır lahitlerinden biri olarak biliniyor.

İngiliz Askeri Başkonsolos Charles Wilson tarafından 1882 yılında keşfedilen ve taşınamadığı için yeniden toprak altına gömülen lahitten ayrılmış yüksek kabartmalardan biri olan Eros Başı’nın İngiltere’nin başkenti Londra’ya götürüldüğü ortaya çıktı.

Karaman’da bulunan Sidamara Antik Kenti’nde 1898 yılında yeniden görülen lahit, günümüzde İstanbul Arkeoloji Müzesi olan Müze-i Hümayun’a bildirildi. Osman Hamdi Bey’in bölgede yaptığı incelemeler sonucu İstanbul’daki müzeye taşınmasına karar verilen lahit, 1901 yılında bugünkü İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne ulaştı.

Tarihi eserin Londra’da bulunan Eros Başı kabartması ise Marion Olivia Wilson tarafından babası Charles Wilson’un anısına 1933 yılında Victoria & Albert Müzesi’ne bağışlandı. İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde bulunan lahde de 1930’lu yıllarda Victoria & Albert Müzesi yetkilileriyle yapılan görüşmeler sonucunda Eros Başı’nın plaster kopyası yerleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı, 2010 yılında Dr. Şehrazat Karagöz’ün konuyu yeniden gündeme taşıyan araştırması ile Eros Başı’nın lahit ile birlikte sergilenmesi konusunu Victoria & Albert Müzesi’ne iletti. İstanbul Arkeoloji Müzesi ile Victoria & Albert Müzesi arasında imzalanan işbirliği protokolüyle lahdin eksik parçası Türkiye’ye getirilerek yerine yerleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Sidamara Lahdi’nin bir asrı aşkın hasreti son buldu ve lahit eksik parçası olan Eros Başı’na kavuştu.” denildi. “Victoria & Albert Müzesi iş birliğiyle Türkiye’ye getirdiğimiz parça ait olduğu tarihî eser ile yeniden birleştirilerek ziyarete açıldı.”

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login