İngiltere’de 500 Yıl Önce Eritilmek İçin Kırpılan Sikke Parçaları Bulundu

İngiltere’de Gloucerstershire’daki bir tarlada, yüzlerce 16. yüzyıl sikke kırpıntısı keşfedildi. Sikke kırpıntıları ya da kesikleri, yasadışı olarak sikkelerin kenarından ince ince kazınıp kesiliyor, ve bu değerli metaller eritilip satılıyordu.

En eskisi 1560 yılına tarihlenen sikkelerden kesilen yaklaşık 500 parça gümüş kırpıntıya “Ayak Tırnağı Definesi” lakabı takıldı. Parçalar metal detektörü kullanan Gavin Warren tarafından keşfedildi.

Portable Antiquities Scheme (Taşınabilir Tarihi Eserler Projesi) isimli gönüllü kuruluşta keşiflerden sorumlu Kurt Adams “Ortalama 40-60 sikke kırpıntısı bulmak normaldir. Fakat bu boyutta bir define çok çok nadirdir” diyor.

2012’de de bir Roma sikkesi definesi keşfeden Warren, sikke kırpıntılarını bulduğunda “başlangıç düzeyinde bir detektörü test ettiğini” söyledi.

Warren “Yaklaşık 10 cm derinlikte, bir topak halinde bulduk. Üstünde ‘I. James” ve “I. Elizabeth” yazılarını görene kadar bunların bir çitin parçası olduğunu sanıyorduk. Half-crown’dan (pound’un sekizde biri) penilere (pound’un yüzde biri) kadar hepsi gümüşten yüzlerce kırpıntı bulduk” dedi.

Warren, bu defineyi gömen kişinin hayatını riske attığını belirtti. “17. yüzyılda sikkelerin kenarlarını kesmenin cezası çok büyüktü. Kadınlar için ceza kazığa bağlanıp yakılmak, erkekler için ise asılmak, sürüklenmek ve parçalanmaktı (hanged, drawn and quartered).” Bu cezaya göre suçlular atlarla idam yerine sürüklendikten sonra, ölmeyecek kadar asılır, cinsel organları kesilir, iç organları deşilip yakılır, kafaları ve uzuvları kesilirdi. Cesedin parçaları da ülkenin önemli noktalarında sergilenirdi.

Portable Antiquities Scheme’den Adams, şu anda British Museum’da kataloglanmakta olan keşfin sadece en büyük definelerden olmadığını aynı zamanda “sosyal tarihin olağanüstü bir parçasını” sunduğunu söylüyor. Adams “En erken sikke kırpıntısı 1560-1570 yıllarındaki I. Elizabeth’in hükmüne tarihlenirken, en yenileri 1645 yılına tarihleniyor” dedi.

“Bu keşif, sikkeleri bozmamanın son derece önemli olduğu bir dönemde insanların sikkelere hileler uyguladığını gösteriyor. Bu yüzden inanılmaz derecede nadir bir keşif” diyor Adams.

BBC
Görseller: Gavin Warren

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login