2.000 Yıllık Hurma Çekirdeğinden Yetiştirilen Ağaç

İsrail’de 10 yıl önce 2,000 yıllık bir tohumdan yetiştirilen hurma ağacı, artık hurma meyvelerine babalık yapabiliyor. Erkek olan ve “Methuselah” ismi verilen ağaç, 10 yıl içinde 3 metreye ulaşmış.

Ağaç 2005’te bir laboratuvarda filizlendirildi. Bitkiyi yetiştiren araştırmacı, İsrail’de Arava Çevre Araştırmaları Enstitüsü Direktörü Elaine Solowey “Yetiştirdiğimiz hurma ağacının birkaç yeni filizi, çiçekleri ve polenleri var. Onun polenleriyle, modern bir dişi yabani hurma ağacını dölledik. Ve evet gördük ki Methuselah hurma meyveleri de oluşturabiliyor” dedi.
2000 Yıllık Hurma Çekirdeğinden Yetiştirilen Ağaç, Baba Oldu

2005te Solowey, 2,000 yıllık olan ve uzun yıllar önce tarihi Masada Kalesi kazılarında ortaya çıkarılan tohumu çimlendirdi. Tohum yıllarını Tel Aviv’de bir araştırmacının çekmecesinde geçirmişti.

Methuselah’dan sonra Solowey, Ölü Deniz’in çevresindeki eski yerleşimlerde bulunan birkaç hurma çekirdeğinin daha filizlenmesini sağladı. Solowey, bir antik hurma ağacı korusu oluşturmak istediğini söylüyor.

Bunun için başka bir antik çekirdekten, Methuselah’ya eş olacak dişi bir bitki yetiştirilmesi gerekiyor. Şu ana kadar da filizlenen tohumlardan en az ikisi dişiymiş. Solowey, “Eğer başarılı olursak, antik insanların yediği hurmaların nasıl olduğunu ve neye benzediklerini bilebiliriz. Bu çok heyecan verici bir şey!” diyor.

İsrail'deki antik hurma ağacı

2012 yılında, Rusya’daki biliminsanları Sibirya’da bir Buz Çağı sincabı tarafından gömülen, 32,000 yıllık bir tohumdan yeni bir bitki yetiştirmeyi başarmışlardı. Bu 32,000 yıllık tohum şu anda bir bitkinin yetiştirilebildiği en eski tohum olma özelliğini taşıyor.

Genetik testler, Methuselah’nın en yakın akrabasının, Mısır’da bulunan“Hayany” isminde antik bir hurma çeşidi olduğunu gösteriyor. Solowey bu bulgunun, hurmaların İsrail’e Mısır’dan geldiği efsanesiyle de uyuştuğunu söylüyor. “Methuselah’nın Irak, İran ya da Babil’den değil, Kuzey Afrika’dan gelen bir Batı hurması olduğu oldukça açık” diyor Solowey.

Solowey’in antik bir hurma bahçesi kurma umutları dışında, o ve meslekdaşları bitkinin tedavi edici özellikleri olup olmadığını da araştırmak istiyor.

Diğer antik çekirdeklerden yetişen ağaçlar da Methuselah’yla benzer bir görünüşe sahip. Solowey bu ağaçların ayırt edici özelliğinin, yapraklar ve sap arasındaki keskin açı olduğunu belirtiyor.
National Geographic

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login