Arkeologlar Yağmacılığı Önlemek İçin Drone Kullanmaya Başladı

Arkeologlar, Ürdün’ün güneyinde yer alan Tunç Çağı mezarlığını yağmacılardan koruyabilmek için oldukça ilginç ve sıradışı bir yöntem kullanmaya başladı. Arkeologlar, ev yapımı drone’larla mezar yağmalamalarının tam olarak nerede ve ne zaman yapıldığını görebiliyorlar.

Arkeologlar, drone’lar tarafından çekilen sayısız fotoğrafla, çalınan seramiklerin ve diğer tarihi eserlerin izini takip etmeyi deniyorlar. Böylece karaborsayı daha iyi anlayabilmeyi ve gelecekteki yağmacılığı durdurmayı hedefliyorlar.

Erken Tunç Çağı mezarlığı Fifa’de, 10.000’den fazla mezarı haritalamayı isteyen araştırmacılar, arkeolojik alanın değerlendirme ve izleme yöntemi olarak drone’lar tarafından çekilen görüntüleri bir araya getiriyor.

Fifa alanının yer aldığı Ölü Deniz Ovası’nın güneydoğusunda insanlar, seramik kaplarla, akik taşı boncuklarla ve deniz kabuğundan takılarla birlikte gömülmüş. Fakat yıllardır, genellikle bu eserlerden kar elde etmek isteyen insanlar tarafından tahrip edilmiş.

mashable, yahoo

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login