800 Yıllık Çekirdekten Nesli Tükenmiş Kabak Bitkisi Canlandırıldı

Kanada’daki Winnipeg’de nesli tükendiği düşünülen bir kabak türü, bir kazıda bulunan 800 yıllık çekirdeklerden yeniden yetiştirildi. Tohumlar Wisconsin’de yerlilere ait bir arazideki arkeolojik kazıda bulundu. Yaklaşık 800 yıllık olan tohumlar tenis topu büyüklüğünde bir kil bir topun içinde bulundu.

Brian Etkin kabağı tanıtıyor

7 yıl önceki kazıya kadar, bu tip kabakların neslinin tükendiği düşünülüyordu. O zamandan beri kabağın geliştirilmesi için uğraşılıyor. Kabak tohumlarını yerli toplulukların hayatına geri getirmek için farklı organizasyonlar ve bireyler girişimlerde bulunnuyor.

Bu organizasyonlardan biri olan Garden of Learning (Öğrenme Bahçesi) koordinatörü Brian Etkin  “Bu kabağın tohumlarını saklayıp yeniden ekmeyi düşünüyoruz. Böylece daha fazla ürün elde edip, kabağın neslinin bir daha tükenmemesini sağlayabiliriz” diyor. Öğrenciler de bu sebzenin tekrar kazanılmasına yardımcı oluyor.“Bu kabak büyük bir yerli kabilesine ait bir geleneğin, yerli topluluğuna ait insanların da bir yeri olduğunun, ve yemeğin bir vatandaşlık hakkı olduğunun bir göstergesi” diyor Brian Etkin.

Tohumlar/çekirdekler, Canadian Mennonite üniversitesi tarafından topluluğa ve organizasyonlara verildi. Tarihin bu parçasını canlı tutmak için düzenlenen etkinliğe katılanlara kabak hakkında bir eğitim verildi.

Kabak etkinliği

Kabakların her birinden yaklaşık 600 adet çekirdek çıkıyor. Bu çekirdekler yerli topluluklarla da olabildiğince paylaşıldı.

Beyaz Toprak Kabilesi’nin bir üyesi olan activist, yazar ve çevreci Winona LaDuke da bu çekirdeklerin verildiği kişilerden biriydi. Kendisine sürekli kabağın adının sorulması sonucu LaDuke kabağa Ojibwemowin dilinde “çok havalı eski kabak” anlamına gelen gete-okosomin lakabını taktı.

Zonguldak’ta 4112 Yaşında Porsuk Ağacı Bulundu

Mağara Resimlerindeki Soyu Tükenmiş Öküzler Yeniden Yetiştirilecek


APTN National News, Matt Thorardson
Bayfield County Journal

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login