Çanakkale’de 1500 Yıllık Devasa Mozaik Bulundu

Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde kaçak kazı sırasında bulunan 1.500 yıllık devasa mozaik gün yüzüne çıkartılıyor.

Mozaiğin olduğu bölgede kurtarma kazıları sürüyor.

Güreci köyünde koruma altına alınan yaklaşık 120 metrekarelik mozaiğin, geç Roma ve erken Doğu Roma (Bizans) yerleşimine ait olduğu belirlendi.

Müze uzmanları denetiminde yaklaşık 20 kişilik ekip, mozaik ile diğer mimari kalıntıların restorasyon ve konservasyonuna devam ediyor.

(Antalya’daki Antik Tuvalette Müstehcen Mozaikler Bulundu)

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Oğuz Koçyiğit, mozaiğin varlığının geçtiğimiz Mayıs ayında kaçak kazı sırasında anlaşıldığını, bunun üzerine kurtarma kazısına başlandığını söylüyor.

Mozaiğin yaklaşık 1.500 yıllık olduğu tahmin ediliyor.

Parion Antik Kenti’ne çok yakın

Bölgede mozaiğin yanı sıra büyük bir yapılaşmanın olduğunun tespit edildiğini anlatan Koçyiğit,

“Troas bölgesinin açığa çıkarılmış en büyük ve en sağlam mozaiği. Üzerinde çeşitli figüratif, dekoratif unsurlar var, yazıtlar mevcut. Bu mozaik gerek bölge tarihi gerekse arkeolojisi için önemli. Bu mozaikle çevresindeki yapılaşma bizim için çok değerli, çünkü bulunduğumuz yer antik Lapseki kentine yaklaşık 15 kilometre mesafede. Yine Parion Antik Kenti hemen yanı başımızda. İki önemli kentin ortasında önemli bir kırsal yerleşim niteliğinde.”

Mozaik, Doğu Roma dönemine ait.

Mozaik yaklaşık 1.500 yıllık

Koçyiğit, Lapseki’nin Antik Çağ’da bir kırsal üretim merkezi olduğunu, o dönemden bu yana bölgede asma yetiştirildiğini söylüyor.

Başka tarımsal ürünlerin de bölgede oldukça yoğun denilebilecek düzeyde üretildiğini belirten Koçyiğit,

“Üretimin sonucu olarak da büyük metropollerin çevresine yayılmış durumda. Bu şekilde toprağı işleyen kırsal yerleşimlerin varlığı bu bölgede önemli. Burası da olasılıkla bizim için büyük bir kırsal yerleşim niteliğinde. Mozaiğin özelliklerine bakarak 5. ya da 6. yüzyıl diyebileceğimiz bir döneme tarihleniyor.”

Mozaik, geçtiğimiz Mayıs ayında kaçak kazılar sırasında bulunmuştu.

Koçyiğit, koşullar el verdiği sürece mozaik ve çevresinde çalışmaları sürdüreceklerini söyledi.

İlerleyen günlerde çok daha detaylı sonuçlara ulaşacaklarına belirten Koçyiğit, “Bölgenin niteliğini ve arkeolojik değerini artırıcı bilgiler elde edeceğimiz şüphesiz. Bu anlamda oldukça önemli.” dedi.


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login