Abu Dabi’de 8.000 Yıllık Doğal İnci Keşfedildi

Dünyanın bilinen en eski doğal incisi, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’nin yakınındaki bir adada keşfedildi.

Araştırmacılar, bu keşfin, incilerin Neolitik dönemden beri alınıp satıldığının kanıtı olduğunu söylüyorlar. C: AFP

8.000 yıllık inci, Birleşik Arap Emirlikleri’nin en eski mimarisinin ortaya çıktığı Marawah Adası’ndaki kazılar sırasında bulundu.

Yetkililer, keşiflerin bölgede Neolitik zamanlardan beri inci ticareti yapıldığını ispatladığını söylüyor.

(Abu Dabi’de Çok İyi Korunmuş 7500 Yıllık Ev Bulundu)

İnci bu ayın sonlarında Abu Dabi’deki Louvre galerisinde sergilenecek.

Abu Dabi’nin Kültür ve Turizm Dairesi Başkanı Mohamed Khalifa Al Mübarek, “Abu Dabi’de dünyanın en eski incisinin keşfi, ekonomik ve kültürel tarihimizin çoğunun, tarih öncesine kadar uzanan derin köklere sahip olduğunu açıkça ortaya koyuyor.” diyor.

Marawah Adası’ndaki kazılar sırasında ortaya çıkan inci, bir odanın tabanında bulundu. C: AFP

Arkeologlar, incinin MÖ 5800 ile 5600 yılları arasına tarihlendiğini belirlemek için radyokarbon tarihleme yöntemini kullandılar. Emerati uzmanlarına göre inciler muhtemelen o dönemde takı olarak takılıyordu ve Mezopotamya ile seramik ve diğer ürünler karşılığında ticareti yapılıyordu.

Çok sayıda yıkılmış taş yapı ortaya çıkartılan Marawah Adası’ndaki arkeolojik kazılarda şimdiye kadar, pişmiş toprak kaplar, kabuk ve taştan boncuklar ve çakmaktaşı ok uçları bulundu.

Abu Dabi İncisi olarak adlandırılan inci, 30 Ekim’de açılacak “10.000 Yıllık Lüks” sergisinin bir parçası olarak gösterilecek.


BBC. 21 Ekim 2019.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login