Abu Dabi’de Çok İyi Korunmuş 7500 Yıllık Ev Bulundu

Arkeologlar Abu Dabi’nin körfez bölgesinde iyi derecede korunmuş 7500 yıllık üç odalı ev buldu.

Marawah adasında neolitik döneme ait üç odalı ev bulundu

Marawah adasında bulunan üç odalı evin havadan görünümü. F: Abu Dhabi Tourism & Culture Authority

7500 yıllık ev, bir zamanlar bölgenin en büyük Neolitik dönem yerleşim yerlerinden olan Abu Dabi’nin kıyısındaki Marawah Adası’nda ortaya çıktı.

Abu Dabi Turizm ve Kültür Otoritesi Başkanı Mohamed Al Mubarak, “Bu önemli keşif, Abu Dabi’nin Neolitik dönemden itibaren ileri inşa teknikleri kullandığını ve ilk uzak deniz ticaretinde sahip olduğu etkili rolü gösteriyor.” diyor.

Al Mubarak, “Arkeolog ekibimizin uzmanlığı, bölgenin en eski sakinlerinin ilgi çekici ve karmaşık hikayesini biraraya getiren emirlik gelişiminin ve tarihinin bir anlatımını yapmamızı sağlıyor.”

Arkeolog Abdulla Al Kaabi, tabakalanmaya dayanarak bu görkemli evin tarihlemesini yapabildiklerini söylüyor, “Bu dönem için bu mimari oldukça eşsiz ve daha önce bölgede hiç bulunmamıştı.”

Kültürel Miras direktörü Dr. Mark Beech ise keşfi oldukça sıradışı olarak yorumluyor ve günümüze kadar çok iyi korunduğu için yapının tüm planının belgelenebildiğini söylüyor.

Beech, “Körfez kıyılarında başka hiçbir yerde paralel bir buluntu olmaması çok çarpıcı. Tıpkı geleneksel Arap evleri gibi, arka bahçeleri var ve pişirme yerlerini barındıran dışarı uzanan küçük duvarları var. Bu yapının Neolitik döneme ait olduğunu biliyorduk fakat bu kadar iyi korunmuş olmasını beklemiyorduk”

Evin duvarlarının 70 santimetre genişliğinde olması, konut sakinlerinin duvarları destekleyebilmesini sağlıyordu, yani taşları birbirinin üstüne koyarak bir kubbe şekli oluşturabiliyorlardı. Söz konusu ev, adadaki yedi höyükten birinde bulundu. Arkeologlar höyükte devam edecek olan kazılarda NEolitik döneme ait büyük bir köyün olduğu gibi ortaya çıkabileceğini düşünüyor.

Dr. Beech, “Adada yedi büyük höyük var ve biz kazı yapmak için en küçüğünü seçtik. Bu nedenle potansiyel olarak birden fazla yapıya sahip olabilir.” diyor.

Arkeologlar höyükte bulunan eserlerden yola çıkarak o dönemki hayata dair bilgi edinebildiklerini belirtiyor. O dönemde insanlar, koyun ve keçileri beslediler, ceylan gibi av hayvanlarını avladılar ve kasaplık işlemleri için taş aletler kullandılar. Yerleşimde bulunan ve deniz kabuğundan yapılmış boncuklar ise bunların takı olarak kullanıldığını gösteriyor. Delik açılmış bir köpekbalığı dişi de ilginç buluntular arasında.

Ayrıca höyükteki en ilginç buluntulardan biri de Irak’tan geldiği düşünülen bezemeli bir pişmiş toprak kap. Bu kap, deniz ticaretinin bu dönemdeki en eski kanıtı olarak görülüyor.

Dr. Beech, “Son kazılarla birlikte bu döneme ait birçok soruya cevap bulabildik. Neolitik dönemde buradaki insanlar evcil hayvanlarla geçiniyordu fakat aynı zamanda deniz ürünlerine de bağlıydılar. Çok çeşitli yiyeceklerle besleniyorlardı ve Irak’tan gelen kaptan da anlayabildiğimiz üzere uzak mesafe ticareti yapıyorlardı. Bu adadaki hayat aslında oldukça güzeldi. Yiyecek kaynaklarınız vardı, suyunuz ve ticaretiniz vardı ve tabii ki iklim günümüzdekinden daha güzeldi.”


thenational.ae

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login