Luksor’da Kraliyet Yazmanına Ait Mezar Bulundu

Mısır’da Japonlar tarafından yürütülen arkeolojik kazılarda, Luksor’daki Theban nekropolünde özel bir mezar keşfedildi.

Al-Khokha bölgesindeki kazılardan bir görünüm. F: Waseda University

Mısır Eski Eserler Bakanı Mahmoud Afifi, Nil Nehri’nin batı kıyısındaki El-Khokha bölgesinde bulunan mezarın, özenli bir şekilde dekore edildiğini ve muhtemelen Ramesside dönemine tarihlendiğini söylüyor. Mezar üzerinde yapılan ön incelemeler, mezarın Khonsu adında bir kraliyet yazarına ait olduğuna işaret ediyor.

Doğu duvarının kuzey kesiminde mezarın sahibini gösteren bir duvar resmi ve ardından diğer insan figürleri bulunmakta. F: Waseda University

Japon araştırma ekibi başkanı Jiro Kondo yaptığı açıklamada, arkeologların 3. Amenhotep döneminde yüksek rütbeli bir görevli olan Userhat’ın mezarının doğusunda kalan alanı temizlerken bu mezarı keşfettiklerini belirtti. Kondo, ekibin ayrıca, daha önce bilinmeyen Khonsu mezarının güney duvarına bağlanan bir deliğe rastladığını da sözlerine ekledi.

Güneş tanrısı ve dört babun. F: Waseda University

Mezar, doğu-batı ekseni üzerinde T-şekli üzerine inşa edilmiş olup, şu anda enkaz kaplı ana girişi doğuya bakmakta. Mezarın ana girişinden iç tarafındaki duvara kadar uzunluğu yaklaşık 4.6 metre. İç kısmının genişliği ise 5.5 metre.


Ahram Online. 31 Ocak 2017.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login