Romalı Kız Mumyası ve Yanında Bulunan Oyuncak Bebek

1964’te Roma’nın Grottarossa bölgesinde bir inşaatta çalışan işçiler, içinde 8 yaşında Romalı bir kızın mumyası ile başka buluntular olan bir lahit buldu. Roma’da mumya bulunması oldukça nadir bir olay ve Grottarossa mumyası da o zaman bütün Roma’da bulunan ikinci mumya olmuştu. Grotarossa mumyası hala o dönemden yani MS. 2. yüzyıldan günümüze ulaşan tek mumya.

/Mark Cartwright

/Mark Cartwright

Fakat lahitteki buluntulardan biri, mumyadan bile daha ilginçti; MS. 2. yüzyıla tarihlenen, eklemleri oynayan bir oyuncak bebek. Tahtadan gibi gözükse de bebek aslında koyu renkli fildişinden yapılmış ve bu sayede korunabilmiş. Koyu renkli fildişinin tahtaya benzer damarları bulunuyor.

FotoSar

FotoSar

Oyuncak bebeğin yüzündeki çok ince ve nazik detaylar, yapılmış saçı ve yuvarlak kalçaları, oymacının muhteşem yeteneğiyle birlikte, o dönemin ideal güzellik standartlarını da gözler önüne seriyor.

Grottarossa mumyasının yanında bulunan diğer buluntularla birlikte bu oyuncak da, Palazzo Massimo’daki Milli Roma Müzesi’nde sergileniyor.

Roma dönemi oyuncak bebeğin yüzü / FotoSar

Roma dönemi oyuncak bebeğin yüzü / FotoSar

Grottarossa mumyasının lahdi

Grottarossa mumyasının lahdi

Romalı Kız Mumyasının Yanında Bulunan Oyuncak Bebek

Grottarossa mumyasının mücevherleri /guideofrome.blogspot

Grottarossa mumyasının mücevherleri /guideofrome.blogspot

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login