Restore Edilen Tablodan İnsan Gözlü Kuzu Çıktı

Orta Çağ Avrupası’nın en önemli sanat eserlerinden biri sayılan Ghent Altar Panosu’ndaki kuzu figürünün ‘gerçek yüzü’ ortaya çıktı.

Gent Altar Panosu’nun restore edilmiş orijinalinin bir detayı (1432).

Uzun çalışmalar sonra tekrar gün yüzüne çıkarılan kuzu figürü, yapılan restorasyon sonucu herkeste şaşkınlık yarattı. Kuzunun, insan gözüne aşırı derecede benzeyen gözleri son derece etkileyiciydi.

Belçika’nın Gent kentindeki St. Bavo Katedrali’nde yer alan, 1432 yılında Jan ve Hubert van Eyck kardeşler tarafından yapılan Ghent Altar Panosu’nun restorasyonu büyük bir ilgi çekti.

(2019 Türkiye’sinden 7 Talihsiz Arkeoloji Olayı)

Yapılan restorasyon sonucu, panonun merkez panelindeki ‘kurban edilmiş kuzu’ figürünün daha canlı, daha detaylı, daha büyük ve aşırı derecede insana benzeyen gözleri de ortaya çıktı.

Smithsonian Enstitüsü tarafından yayımlanan dergide figür için ‘korku verecek derecede insansı’ yorumu yapıldı. Diğer ‘restorasyon’ skandallarının aksine profesyonel bir ekip tarafından yürütülen bu çalışmayla eserin orijinal haline döndürüldüğüne dikkat çekildi.

Restorasyon ekibinin başında yer alan Hélène Dubois, figürü ‘karikatür gibi’ diye niteledi ve “Bu herkes için bir şok oldu. Erken Hollanda sanatında daha önce buna benzer bir şey hiç gözlemlenmedi.” dedi.

Belçika Kraliyet Kültürel Miras Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, “Bu sonucu açıklayabilecek bir kelime yok.” denildi.

Kuzunun restorasyon öncesi ve sonrasını gösteren fotoğraflar sosyal medyada da yayıldı, kullanıcılar ortaya çıkan kuzu figürünü oldukça korkutucu bulduğunu belirtti.

Ghent Altar Panosu, yağlıboya kullanılan ilk büyük eser sayılıyor. Panonun, ‘Kuzunun Geri Dönüşü’ başlıklı bir etkinlikle 24 Ocak’ta görücüye çıkması planlanıyor.

Panodaki kuzunun üzerine 1150’de farklı bir sanatçı tarafından tekrar çizim yapılmıştı. Yüz yıllar boyunca saklı olan orijinal kuzu, titiz çalışmalar sonucunda 2018 yılında tekrar gün yüzüne çıkmıştı.


Sputnik News. 22 Ocak 2020.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login