İskoçya’da Bulunan Osmanlı Padişahlarının Tabloları Satıldı

İskoçya’da nesillerdir aynı aileye ait bir evin çatı katında bulunan Osmanlı padişahlarını tasvir eden yağlı boya tablolar 24.5 milyon Türk Lirası’na satıldı.

İskoçya’da bir evin çatı katında bulunan tablolar. C: Sotheby’s

Sotheby’s Müzayede Evi, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, tabloların 17. yüzyılda yapılmış olduğu belirtmişti.

Bulunan altı tablo arasında bir adet Kanuni Sultan Süleyman portresi de yer alıyor. Çatı katında bulunan diğer padişah tabloları, 1. Bayezid, 1. Mehmet, 2. Murat ve 2. Bayezid’e ait. Aynı koleksiyonda, Timur İmparatorluğu’nun kurucusu Timurlenk’in de bir tablosu var.

Geçtiğimiz gün gerçekleştirilen müzayedede, Newbattle Türkler’i olarak satışa çıkarılan koleksiyon, 1 milyon 346 bin sterline (24.5 milyon TL) alıcı buldu.

Bu fiyat, tahmin edilenin oldukça üzerindeydi. Zira müzayede evi koleksiyona 50.000 ile 70.000 sterlin arasında bir fiyat biçmişti. Koleksiyonun satıldığı fiyat, belirlenen alt miktarın 27 kat üzerine ulaştı.

Newbattle Turks adlı koleksiyonda yer alan Sultan Süleyman’ın portresi. C: Sotheby’s

Altı hükümdara ait koleksiyon, İskoçya’nın Jedburgh kasabası yakınlarında 18. yüzyılın sonlarında yapılan ve Lothian Markizi’ne ait bir malikanede keşfedildi. Tabloların buraya gelmeden önce Edinburgh’taki Newbattle Abbey’de 1700’lü yıllara kadar sergilendiğine ilişkin kayıtlar bulunuyor.

Newbattle Türkler’i olarak satışa çıkarılan koleksiyon, ailenin erken nesil bir üyesi tarafından 1723 yılında satın alındı.

Yağlı boya tablolarda isimler Latince yer alıyor. Bir arada satılacak olan koleksiyondaki en büyük parça 63,5 x49 cm büyüklüğünde. En küçük ise 57,1 x 44,3 cm boyutlarında.

Newbattle Turks adlı koleksiyonda yer alan Timurlenk’in portresi. C: Sotheby’s

Geçen yıl Sotheby’s tarafından yapılan başka bir açık artırmada, Kanuni Sultan Süleyman’ın bir portresi 350.000 sterline satılmıştı. Müzayede evinin komisyonu da eklendiğinde son satış fiyatı 438.500 sterlin olarak açıklanmıştı, böylece tablo beklenen fiyatın dört katına satılmıştı.

2020 yılında ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Londra’da Christie’s müzayede evi tarafından yapılan açık artırmada Venedikli ressam Gentile Bellini’ye ait olduğu bilinen bir Fatih Sultan Mehmet portresini 935.000 sterlin ödeyerek satın almıştı.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login