Caravaggio’nun 400 Yıllık Tablosu Bir Evin Tavan Arasından Çıktı

Fransa’nın güneyinde bir evin tavan arasında bulunan tablo, ünlü İtalyan ressam Caravaggio’ya ait çıktı. Caravaggio’nun yaklaşık 400 yıl önce yaptığı tablonun değeri 120 milyon Euro olarak açıklandı.

Caravaggio'nun 400 Yıllık Tablosu Bir Evin Tavan Arasından Çıktı

Tamamlanmasından yaklaşık 100 yıl sonra kaybolan tablo, 2014 yılında Fransanın güneyindeki bir evin tavan arasında bulundu. Çatının su sızdırması üzerine tamirat için harekete geçen ev sahibi, tavan arasına çıktığında bu değerli tabloyla karşılaştı. Ev sahibi, bulduğu tabloya değer biçilmesi için uzmanlara haber verdi.

Nisan 2014’te bulunan tablo üzerinde yapılan incelemelerin sonuçları ise yaklaşık 2 yıl sonra açıklandı. Fransa’nın tanınmış sanat uzmanlarından Eric Turquin ve ekibi, yaptıkları incelemeler sonunda tablonun 1571-1610 yılları arasında yaşamış, İtalya’nın en önemli ressamlarından Michelangelo Merisi da Caravaggio’ya ait olduğunu belirledi.

Eric Turquin, araştırmada elde ettikleri bulguları bugün Paris’te düzenlenen bir basın toplantısında açıkladı. Araştırmacılara göre, Judith’in Holofernes’in kafasını kesme sahnesini gösteren tablo 1604-1605 yılları arasında Caravaggio tarafından yapıldı.

Caravaggio’nun Judith ve Holofernes’i iki farklı tabloda resmettiği, bu tablolardan birinin halen Roma’daki Barberini Müzesi’nde bulunduğu diğerininse 17. yüzyılda kaybolduğu belirtildi. İtalyan basını, tablonun bulunduğu evin sahiplerinin büyük-büyük dedelerinden birinin Napoleon’la birlikte İtalya’ya gelen bir subay olduğunu belirterek, tablonun bu subay tarafından Fransa’ya götürülmüş olabileceğini yazdı.

Tavan arasında bulunan tablonun Caravaggio’ya ait olduğu iddiası üzerine Fransız Kültür Bakanlığı eseri “Ulusal Hazine” ilan etti. Bu sayede tablonun yurt dışına çıkarılması 30 aylığına yasaklanmış oldu.

Tablo üzerindeki incelemelerinse sürdüğü, kesin sonuçların alınmasının aylar hatta yıllar sürebileceği belirtiliyor. Tablonun Caravaggio’ya ait olduğu kesinleşirse 120 milyon euro civarında değere sahip olacağı da İtalyan basınında yer alan bilgiler arasında. Paris’te Louvre Müzesi’nin de tabloyu satın almak için girişimlere başladığı belirtiliyor.


BBC

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login