Kaybolduğu Bilinmeyen da Vinci Tablosunun Kopyası Bulundu

Koronavirüs nedeniyle uzun süredir kapalı olan müze, 500 yıllık Salvator Mundi tablosunun kaybolduğunun farkında değildi.

Polis memurları, bulunan Salvator Mundi tablosunun yanında duruyor. 36 yaşındaki ev sahibi, çalıntı eşya aldığı şüphesiyle tutuklandı. C: Ciro Fusco / EPA

Leonardo da Vinci’nin ünlü “Salvator Mundi” tablosunun önemli bir kopyası, habersizce çalındıktan sonra müzenin eline geri döndü. Kayıp olduğunu ise kimse bilmiyordu.

Polis, İsa’nın sağ elini kutsama için kaldırmış ve sol eliyle kristal bir küre tutarken gösteren kopyayı Napoli’deki bir apartman dairesinde buldu. Muhtemelen da Vinci’nin öğrencilerinden biri tarafından 1510’larda resmedilmiş olan sanat eseri, 2017 yılındaki 450,3 milyon dolarlık satıştan (muhtemelen Suudi Veliaht Prens Muhammed Bin Salman’ın bir temsilcisine) bu yana halka açık olmayan dünyanın en pahalı resminin bir kopyası.

(Da Vinci’nin Çizimlerinde Bakteri ve Mantarların Gizli Dünyası)

Bu kopyanın tutulduğu müze Museodoma San Domenico Maggiore, COVID-19 nedeniyle aylardır kapalıydı ve kimse kaybolduğunu fark etmemişti.

Bazı sanat tarihçileri, bu çalınan tablonun bir kopyası olan orijinal “Salvator Mundi” nin gerçek olduğu konusunda şüpheler uyandırdı. Tablo, üç yıl önce New York’taki Christie’s’de müzayedeye çıkarıldığında, orijinali yüzyıllardır kayıptı.

Leonardo da Vinci’nin Salvator Mundi’si, 2017’deki açık artırmada 450 milyon Dolarlık rekor bir fiyata satıldı. C: Tolga Akmen / AFP Getty

Sanat tarihçileri daha önce 450.3 milyon dolara satılan eserin, 21. yüzyılda kayıp Leonardo “Salvator Mundi” olduğu konusunda bir fikir birliği ortaya çıkmadan önce, daha az tanınan sanatçı Boltraffio’nun eseri olduğuna inanıyorlardı. Bazı araştırmacılar hala bunun gerçek bir Leonardo eseri olduğundan şüphe ediyor. Her iki durumda da kopya 450,3 milyon dolarlık tabloya dayanıyor gibi görünüyor.

Çalınan ve ele geçirilen, bir da Vinci öğrencisi tarafından yapılmış kopya gibi, “orijinal resim” İsa’yı izleyiciye duygusuz bir pozla bakarken tasvir ediyor. Daha yeni keşfedilen bir taslak, İsa’nın başını yana çevirip daha yumuşak bir ifade ile gösteriyor. Bazı araştırmacılar, bu taslağın, 2017’de satılanın Leonardo olmadığını gösteren, gerçek “Salvator Mundi”nin ana hatlarını çizdiğini öne sürüyor.

Her iki durumda da, kopya kaçak olarak yaptığı kısa gezintinin ardından şimdi Napoli müzesinin elinde. The Guardian’a göre dairenin 36 yaşındaki sahibi tutuklandı, ancak parçanın nasıl çalındığı belirsizliğini koruyor.

Napoli savcısı Giovanni Melillo, “Bunun uluslararası sanat ticaretinde çalışan bir kuruluş tarafından yaptırılan bir hırsızlık olması muhtemel.” diyor.


Live Science. 20 Ocak 2021.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login