Peru’da Renkli Tüylerle Süslenmiş Bir İskelet Bulundu

Peru’daki Pampa La Cruz arkeolojik bölgesinde, Chimu kültürüne ait bireyin rengarenk tüylerle süslenmiş iskeleti bulundu.

Pampa La Cruz arkeolojik bölgesinde, arkeolog Gabriel Prieto ve araştırma ekibi, lüks kıyafetlerle gömülen yeni bir Chimu bireyinin kalıntılarını buldu. Bireyin başı ve bedeni üzerinde, egzotik kuş tüylerinden yapılmış kalıntılar vardı.

(Peru’da Bilinen En Büyük Çocuk Mezarlığı Bulundu)

Prieto, Huanchaco Arkeolojik Projesi’nin başkanı ve kuzey Trujillo ilindeki Huanchaco sahil kasabasında bulunan Pampa La Cruz’daki kazılara önderlik ediyor.

Mezardaki iskelet, yaklaşık 1.10 metre uzunluğunda ve kırmızı ve sarı tüylerden yapılmış bir cüppe ile kaplıydı ancak bu kıyafetin korunma durumu çok iyi değildi.

Arkeologlar ayrıca mavi, beyaz, yeşil, siyah ve sarı tüylerden özenle yapılmış çok parlak ve renkli bir başlık buldular.

Prieto, “Bu tür tüylerin alındığı kuş türlerini ve üretim tekniğini belirlemek için çalışmalar yapmamız gerekiyor ve çünkü başlığın iplerini sabitlemek için siyah bir reçine (Günümüzde ülkenin yağmur ormanlarında kullanılan popüler bir ürün) kullanıldığını düşünüyoruz.” diyor.

Prieto, iskeletin bulunduğu çömelme pozisyonunun, tüylerden oluşan bir başlık ve cüppenin de bulunduğu önceki kazı sezonunda görülene benzer olduğunu söylüyor.

Bununla birlikte, her iki bulgu arasındaki birkaç fark vardı. Geçen sezon bulunan iskeletin kıyafetlerinde mavi renk hakimken, yeni bulunan iskelette sarı, kırmızı, beyaz ve siyah öne çıkıyor.

“Bu arkeolojik alan bizi şaşırtmaktan asla vazgeçmiyor, çünkü ilk başta bu tür mezarları huakanın (kutsal alan) üst kısmında bulduk, bu yüzden Chimu seçkinlerine ait olduklarını düşündük. Şimdi ise alt kısımda benzer özelliklere sahip başka bir tane bulduk, bu da başa geri döndüğümüz anlamına geliyor.”


Andina. 29 Ağustos 2019.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login