Palmira Antik Kenti’nde Hasar Tespit Çalışmaları Yapıldı

UNESCO uzman ekibi, IŞİD’in elinden kurtarılan Palmira Antik Kenti hakkında önrapor hazırladı. Rapora göre antik kentteki hasar büyük ve çok sayıda eser kaçırılmış.

Palmira Antik Kenti'nde Hasar Tespit Çalışmaları Yapıldı

UNESCO ekibi, Palmira Antik Kenti incelemesini tamamladı. 24-26 Nisan tarihleri arasında bölgeyi ziyaret eden ekip, antik kentin çok zarar gördüğünü belirtti.

2015 Mayıs ayında Palmira Antik Kenti’nin IŞİD tarafından ele geçirilmesi, insanlık mirası kalıntıların geleceği konusunda şüpheler uyandırmıştı. 2016 yılının Mart ayında Suriye ordusu antik kenti geri aldığında, buradaki bazı önemli anıtlar ayakta kalırken bazıları ise talan edilmişti.

Birleşmiş Milletler’e ait güvenlik güçlerinin koruması ile antik kente giden UNESCO ekibi, büstlerin, mezarların ve anıtların büyük bir kısmının yıkılıp, parçalandığını bildirdi. Ekip ayrıca çok sayıda eserin de kaçırıldığını tahmin ettiklerini söyledi.

Palmira Antik Kenti'nde Hasar Tespit Çalışmaları Yapıldı

IŞİD tarafından antik kentin birçok yerine yerleştirilmiş mayınlardan dolayı Zafer Takı’nı uzaktan incelemek zorunda kalan uzman heyet, Zafer Takı’nın hasar tespitini uzaktan yapmak zorunda kaldı. Palmira Antik Kenti’nin IŞİD’te alınmasının ardından bölgeye giren Suriye ordusu, IŞİD tarafından Palmira Antik Kenti’ne yerleştirilmiş en az 150 mayın bulmuştu. Fakat bölgede hala bulunamamış mayınlar olduğu tahmin ediliyor.

Raporda tahrip edilen tarihi eserlerin tasnifi ve restorasyon projesi ile ilgili çalışmanın başlatıldığı da bildirildi.

Konu ile ilgili kapsamlı rapor, UNESCO Dünya Kültür Mirası Komitesi’nin temmuz ayında İstanbul’da yapacağı toplantıda kamuoyuna açıklanacak.

IŞİD’den Kurtulan Palmira’nın İlk Görüntüleri

IŞİD Öncesi ve Sonrası Palmira Antik Kenti’nin Fotoğrafları

Palmira Antik Kenti’ni Korumak Uğruna Ölen Arkeolog Halid Esad

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login