Ordu’da Bulunan Kibele Heykeline Ziyaretçi Akını Başladı

Ordu’da, Kurul Kalesi ve yerleşmesinde yeni bulunan 2100 yıllık Ana Tanrıça Kibele heykeline ziyaretçiler akın etmeye başladı.

Ordu'da Bulunan Kibele Heykeline Ziyaretçi Akını Başladı

Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt başkanlığında 25 kişilik ekip tarafından kazı çalışmalarının sürdürüldüğü Kurul Kalesi’nde, yaklaşık 200 kilogram ağırlığında, 110 santimetre boyunda, “tahtında oturan ana tanrıça Kibele” heykeli bulundu.

Doğu Karadeniz’in ilk bilimsel arkeolojik kazısının yapıldığı kalede heykel bulunduğuna ilişkin haberi duyan çok sayıda vatandaş, eseri daha yakından görebilmek için kazı alanına akın etti.

Prof. Dr. Şenyurt, “Heykelin bulunduğu haberinin gazeteler ve internette yer almasıyla, buraya bir anda ziyaretçi akını oldu. Beklediğimiz şekilde genci yaşlısı birçok kişi, heykeli görebilmek için gelmeye başladı. Bu da bizi açıkçası çok mutlu etti.” dedi.

Ordu'da Bulunan Kibele Heykeline Ziyaretçi Akını Başladı

Bunun, Türkiye’de yerinde bulunan ilk mermer heykel olduğunu dile getiren Şenyurt, şunları kaydetti:

“Bu çok nadir bir durumdur. Araştırmalarımıza göre bu heykel, Kurul Kalesi’ni istila eden Romalı askerlerin işgali sırasında giriş kapısındaki duvarların yıkılmasıyla yerinde kalmış. Heykelin 6. Mithridat dönemine ve Helenistik Pontus Krallığı’na ait olduğunu düşünüyoruz. Şu anda heykel bizim korumamız altında. Görevlendirdiğimiz iki bekçi gece gündüz heykeli koruyor. Ancak önümüzdeki günlerde heykel yerinden alınarak ilgili yerlere teslim edilecek.”

Ordu'da Bulunan Kibele Heykeline Ziyaretçi Akını Başladı

Kurul Kalesi

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin ilk bilimsel arkeolojik kazısı olma ünvanına sahip Kurul Kalesi Kazıları, Ordu il merkezine 20 km uzaklıkta. yer almakta. Kurul Kalesi günümüzden yaklaşık 2100 yıl öncesine tarihlenmekte. Kullanıldığı dönem içerisinde bir garnizon olduğu düşünülüyor. Konumu itibari ile etrafına oldukça hakim ve yüksek bir alanda bulunmakta. Kale’nin ayrıca VI. Mithridates döneminde kullanım gördüğü düşünülmekte. Karadeniz bölgesindeki arkeolojik araştırmaların yetersizliği düşünüldüğünde bu kazı daha da önemli bir hale geliyor. Yapılan kazılarda giriş kapısı, dinsel ve kültsel alanlar seramik, sikke, ok ucu, tanrı ve tanrıça figürleri gibi birçok buluntu çıkmakta.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login