Türkiye’nin En Büyük Tarihi Eser Operasyonunda Suçlular Yine Serbest

İzmir’de “Türkiye’nin en büyük tarihi eser operasyonu” olarak adlandırılan operasyonda 15,210 eserle birlikte yakalanan şahıslar tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Türkiye'nin En Büyük Tarihi Eser Operasyonunda Suçlular Yine Serbest

İzmir’de polis ekipleri, iki şüphelinin sakladığı 15,210 adet tarihi eser ele geçirirken, bu olay Türkiye’de en büyük tarihi eser operasyonu olarak kayıtlara geçti. İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube ekipleri, iki şüpheli şahsın ellerinde çok sayıda tarihi eser bulundurduğu ihbarı üzerine çalışma başlattı.

İki kişinin ellerindeki tarihi eserleri satmak istediği bilgisini alan ekipler, bağlantı kurdukları şüphelileri gözaltına aldı. Operasyonda rekor sayıda, 15,200 adet Osmanlı dönemine ait gümüş akçe ve içinde muhafaza edildikleri 1 adet bronz kap, 3 adet Roma dönemine ait pişmiş toprak kandil, 2 adet Bizans ve Roma dönemine ait bronz sikke, 1 adet pişmiş toprak ağırlık, iki parça halinde demir strigilis, 1 adet iki parça halinde taş kolye ucu ele geçirildi.

Operasyonun polis tarafından ülke genelindeki yapılan en büyük tarihi eser operasyonu olduğu belirtildi. Gözaltına alınan şüpheliler hakkında, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını koruma kanununa muhalefet suçundan işlem yapıldı. 2 şüpheli her zamanki gibi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login