İzmir’de Bir Kaçakçı 204 Adet Tarihi Eser ile Yakalandı

İzmir’in Bayraklı ilçesinde, farklı dönemlere ait 204 tarihi eseri satmaya çalışan şahıs yakalandı.

İzmir’de Bir Kaçakçı 204 Adet Tarihi Eser ile Yakalandı

İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şüpheli şahsın elinde çok sayıda tarihi eser bulunduğunu ve bu eserleri Bayraklı ilçesinde satmaya çalıştığı bilgisini aldı.

Yapılan baskın sonucu şüpheli şahıs, farklı dönemlere ait 204 tarihi eser ile birlikte yakalandı. Tarihi eserler ile ilgili İzmir Müze Müdürlüğü görevlilerince yapılan incelemeler sonucu; 58 adet Roma dönemine ait bronz sikke, Greko Romen dönemine ait 22 bronz sikke, Bizans dönemine ait 27 bronz sikke, İslami döneme ait 58 bronz sikke, 24 adet muhtelif dönemlere ait obje olmak üzere toplam 189 adet 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanunu kapsamında olan orijinal tarihi eser olduğu, 15 sikke ve objenin de 2863 sayılı yasa kapsamı dışında olduğu tespit edildi.

Zanlı hakkında 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa muhalefet suçundan soruşturma başlatıldı, ifadesi alındıktan sonra cumhuriyet savcısının talimatıyla serbest bırakıldı.

AA

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login