Ordu Arkeoloji Müzesine Kavuşuyor

Ordu’nun Selimiye Mahallesi’nde bulunan ve restorasyon çalışması biten Kahraman Sağra Konağı arkeoloji müzesi olacak.

Ordu Arkeoloji Müzesine Kavuşuyor

Altınordu ilçesi Selimiye Mahallesi’nde bulunan ve önceden bakımsız haldeki tarihi Kahraman Sağra Konağı’nda başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlandı ve arkeoloji müzesi olarak hizmet vereceği açıklandı.

Ordu Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak, Kahraman Sağra Konağı’nın ilerleyen günlerde arkeoloji müzesi olarak hizmet vereceğini açıkladı. Müzede, Kurul Kalesi’nden çıkartılan eserlerin sergileneceğini belirten Toparlak, Kültür Varlıkları Koruma Müdürlüğü tarafından Kahraman Sağra Konağı için teşhis ve tanzim için gelineceğini söyledi.

Uğur Toparlak, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Sağra Konağı’nda geçtiğimiz yıl başlayan restorasyon çalışmaları bitti. Selimiye Mahallesinde bulunan ve daha önceleri bakımsız halde duran tarihi Kahraman Sağra Konağı artık turizme kazandırıldı. Restorasyonun bitmesiyle birlikte bir arkeoloji müzesi oluşturma kararı aldık. Bu kapsamda Sağra Konağı’nı arkeoloji müzesi olarak tetkik ettik. Teşhis tanzimi için önümüzdeki günlerde ilimize heyet gelecek.”

Kurul Kalesi eserleri sergilenecek

Müzede Kurul Kalesi’nden çıkartılan eserlerin sergileneceğini de kaydeden Toparlak, “Şu anda bir müzeyi dolduracak kadar Kurul Kalesi’nden çıkarttığımız eserler var. Müzemizde Kurul Kalesi’nden çıkarttığımız bütün eserler sergilenecek. Bu proje ile ilimizdeki arkeoloji müzesi eksikliğini de gidermeyi planlıyoruz.” dedi.

Toparlak, Kurul Kalesi’nden çıkartılan ve 2100 yıllık olduğu tahmin edilen Ana Tanrıça Kibele Heykeli’nin depoya kaldırıldığını ifade ederek, bakımının yapılmasının ardından müzedeki yerini alacağını da sözlerine ekledi.

Kurul Kalesi

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin ilk bilimsel arkeolojik kazısı olma ünvanına sahip Kurul Kalesi, Ordu il merkezine 20 km uzaklıkta yer almakta. Kurul Kalesi günümüzden yaklaşık 2100 yıl öncesine tarihlenmekte. Kullanıldığı dönem içerisinde bir garnizon olduğu düşünülüyor. Konumu itibari ile etrafına oldukça hakim ve yüksek bir alanda bulunmakta. Kale’nin ayrıca VI. Mithridates döneminde kullanım gördüğü düşünülmekte. Karadeniz bölgesindeki arkeolojik araştırmaların yetersizliği düşünüldüğünde bu kazı daha da önemli bir hale geliyor. Yapılan kazılarda giriş kapısı, dinsel ve kültsel alanlar seramik, sikke, ok ucu, tanrı ve tanrıça figürleri gibi birçok buluntu çıkmakta.


Orduolay.com

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login