Basın Bu Sefer Tarihi Eserlere Tek Tek Değer Biçti

Ulusal basında yıllardan beri süregelen defineciliğe teşvik eden haberlere bir yenisi daha eklendi. Bursa’da bir ahırda ele geçirilen tarihi eserlere basın yarım milyon lira değer biçti.

basında defineciliğe teşvik devam ediyor

Doğan Haber Ajansı’nın hazırladığı ve CNN Türk’ün “Ahıra sakladığı yarım milyonluk eser ele geçirildi” başlığıyla verdiği haberde, Bursa’da bir ahırda ele geçirilen eserlerin değerinin yarım milyon lira ettiği belirtiliyor.

Bursa’da bir ihbar üzerine bir kişinin ahırına baskın düzenleyen jandarmanın, Roma dönemine ait yarım milyon lira değerinde mezar steli ve sikke bulduğu belirtilen haberde ayrıca her bir eserin ayrı ayrı piyasa değerleri aktarılıyor. Söz konusu habere göre, mezar rölyefinin piyasa değeri 500 bin lira, mezar stelinin ise 100 bin lira.

Geçtiğimiz Ekim ayında da birçok basın kuruluşu, “lahitlerden servet çıktı” başlığıyla arkeolojik eserlere değer biçmeye çalışmış ve defineciliğe teşvik çalışmalarına devam etmişti. Yine Ekim ayında gazetelerde çıkan bir başka haberde ise, bir emlakçının sözünden yola çıkarak Muğla’da 500 milyon dolarlık define olduğu iddia edilmişti.

 

Son olarak ahırda bulunan ve gazetelerin her bir esere değer biçtiği haberin tamamı şu şekilde:

Bursa’da bir ihbar üzerine Karacabey ilçesindeki bir kişinin ahırına ve tarlasına baskın düzenleyen jandarma, Roma dönemine ait yarım milyon lira değerindeki mezar rölyefi ile bir mezar steli ve çeşitli sikkeler ele geçirdi.

Bursa’nın Karacabey ilçesinde jandarma, bir ihbar üzerine C.O. adlı kişinin Danışment Mahallesindeki ahırında arama yaptı ve satmaya çalıştığı Roma dönemine ait mermerden mezar rölyefi ile bakır ve bronz sikkeler buldu.

Bir ton ağırlığındaki mermerden rölyefin üzerinde erkek ve kadın başı, ata binmiş kral ve sohbet eden bir erkek ile kadın kabartmaları bulunuyordu. Bu mezar rölyefinin piyasa değerinin 500 bin lira olduğu belirtildi. C.O’ya ait tarlada da üzerinde kutsama yapan rahip ve kadın figürlerinin bulunduğu ve piyasa değerinin 100 bin lira olduğu değerlendirilen bir mezar steli ele geçirildi.

İş yerinde yapılan aramada da Roma dönemine ait 25 bakır ve bronz sikke bulunan C.O. hakkında işlem yapıldı, tarihi eserlere, C.O’nun ‘define aramakta’ kullandığı dedektörle birlikte el konuldu. Eserler vinç yardımıyla müzeye taşındı.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login