Troia Antik Kenti’nin Ortasındaki Paratoner Kaldırıldı

Çanakkale’deki Troia Antik Kenti’nin ortasına dikilen ve sosyal medyada büyük tepki çeken paratoner, dün Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri tarafından kaldırıldı. 5,000 yıllık geçmişe sahip ve Homeros’un ünlü İlyada Destanı’nda anlatılan Truva Savaşı’nın geçtiği yer olan antik kent tam ortasına dikilen yıldırımsavardan kurtulmuş oldu.

Troia Antik Kenti'nin Ortasındaki Paratoner KaldırıldıTroia Antik Kenti'nin Ortasındaki Paratoner Kaldırıldı

Troia Antik Kenti’ne Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen yenileme çalışmaları sırasında, ziyaretçileri yıldırım düşme tehlikesine karşı korumak için paratoner dikilmişti. Dün basında ve sosyal medyada paratoner ve özellikle yerleştirildiği konum, görüntü kirliliğine neden olduğu ve tarihi dokuya tamamen aykırı olduğu için büyük tepki çekmişti.

Bazı ziyaretçilerin de yenileme çalışmalarına tepki gösterdiği ve paratonerin yerinin değiştirilmesini istediği bildirildi.

Paratoner, 50000 yıllık halk meclisinin üzerine dikilmişti. Paratonerin altında kalan zemine de beton dökülerek altında olması muhtemel tarihi kalıntılar da hiçe sayılmıştı. Paratonerin etrafı ise tel örgü ile çevrilmişti.

İHA’nın haberine göre tepkiler sonucunda, paratoner 28 Ağustos günü Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin yaptığı çalışmalarla kaldırıldı.

Toplum olarak  bu konuda gösterdiğimiz duyarlılık ve verdiğimiz tepkiler Troia Antik Kenti örneğinde dikkate alınmış ve işe yaramış görünüyor. Darısı ülkemizdeki birçok benzer tarih katliamının başına.


İHA

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login